Вулкан Старуня

17314 Переглядів

Опис

Вулкан Старуня -1643406048Село Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області дивує своїми природними несподіванками. Воно займає почесне місце за найбільш сейсмоактивної місцевості.
Поблизу цього села на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 квадратних км, назва якої - Чудо-Старуня - нагадує дивовижне поєднання різних стратиграфічних, мінерально-петрографічних, гідрологічних та неотектонічних особливостей.
Високая сейсмочувствітельность проявляється у появі тріщин, провалів, рості порогів й невеликих водоспадів, грязьовому вулканізм, активній динаміці газовиділення, а також у нерівномірному піднесенні - близько 1 м за сім років. Чудо-Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км в Румунії, Італії, Німеччини, Іраку, на Кавказі і навіть у середній Азії. Цей постійно діючий підземний "барометр" - унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів. Разом з тим наявні на території старунських вулкана озокерит, гарячі грязі і води високої мінералізації - володіють цінними лікувальними властивостями.
На західному березі річки Великий Луковець, у передгір'ї Горгани, що поблизу цього села, геологічні породи утворюють складний тектонічний перегин, на вершині якого розташований вулкан з висотою конуса близько 3 м й довжиною глинистих потоків 10-60 м. Щоб до нього добратися потрібно проїхати село Богородчани, потім село Надвірне. На покажчик біля дороги «Старуня» не ведіться - потрібно їхати майже до сусіднього села Гвоздь, а від нього під гострим кутом відходить страшненька дорога на Старуню. Грязьовий вулкан Старуня - геологічний пам'ятник природи - єдиний чинних і унікальний не лише в Карпатському регіоні, але і в світі. Своїм виникненням він зобов'язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища.
Грунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан. Вулкан Старуня -1643406048 

Передувало виникненню вулкана землетрус у Румунії, в горах Вранча в 1977 р. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з'явились перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. 
З тих пір вулкан "дихає" через десятки менш активних міні-кратерів і на рельєфі нагадує грязьове пляма. Зараз Старуня
Вулкан Старуня налічує 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складові. Віддалені землетруси іноді приводять до появи тріщин в землі завширшки 0,5-3 см, які закриваються через 3-5 діб.
Зовні все виглядає тихо і мирно. Як раптом без попередження в небо спрямовується потік окропу. А поряд ось вже кілька десятиліть горить газовий фонтан. І постійно з надр чується утробний звук, що нагадує бурмотіння закипаючого чайника.
Вчені мають кілька точок зору причини виникнення цього геологічного дива. За однією з гіпотез, вулкан утворився на так званій антиклинальной складці, тобто опуклою структурі, яка має кілька розломів земної кори.
І завдяки певним фізико-хімічним процесам, які проходять на глибині 600-1000 метрів, відбувається виверження грязей, мінеральної води, розсолів, тут утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори.
Старунський землі взагалі багаті на природні копалини. Крім знахідок мамонта, на диво добре зберігся в озокеритних пластах, і волохатого носорога (у віці 24 тисячі років), Старуня відома ще й через наявність в околицях села соляного колодязя. Глибина його досягає приблизно 20 метрів, а концентрація солі у воді складає 70 відсотків. У такому середовищі ніщо не виживе.
Колись сюди за сіллю їздили з усіх довколишніх сіл. Тепер колодязь трохи розлився, його цілком можна перетворити на озеро чи декілька озер і мати під боком соляні лікувальні та оздоровчі ванни. Розповідь про село буде неповною, якщо не згадати, що, за однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.
До речі, в шлунку мамонта знайшли трав'янисті рослини, які він вжив перед тим, як фатально потрапив в озокеритні пастки.

 

Вулкан Старуня Карта

Коментарі

  • Леся Март 15.10.2016

    помиляєтесь,ви мало бачили. Потрібно було взяти в гіди місцевого жителя,дізнались би те, про що не пишуть у наукових та туристичних статтях

  • юра сахнюк 27.11.2014

    це все бихня просто підпалили вогнище і залишився тільки попіл іпо лили водою , розгорнули попил по боках .