Гора Говерла

51359 Переглядів

Опис

Гора Говерла-1606547952Хребет Чорногора є головним ландшафтної складової та популярним екскурсійним об'єктом Українських Карпат, який відвідують тисячі туристів, альпіністів і вчених з багатьох країн світу.
Говерла - найвища вершина Українських Карпат, висота 2060.8 м. Знаходиться у Рахівському районі на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей на масиві Чорногора. Окрім Говерли, тут знаходяться ще 4 вершини, висота яких перевищує 2000 метрів - Чорна Гора (2028 м), Петрос (2020 м), Гутин Томнатик (2013 м), Ребра (2002 м).

Говерла (2061м) - у перекладі з мадяр­ської «сніжна гора» - знаходиться на півден­ному сході Закарпатської області, на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей.

Є декілька маршрутів підйому на Говерлу - з території Закарпатської та Івано-Франківської областей. Найпопулярніший маршрут почина­ється від турбази «Заросляк» (Івано-Франківська обл.), а найкрасивіший - прохо­дить лісовими масивами і гірськими схилами Рахівського району Закарпаття.

ЗАРОСЛЯК - ГОВЕРЛА

Маршрут починається від турбази «Зарос­ляк», до якої можна дістатися на автомобілі: їхати по шляху Ворохта - Верховина і звер­нути на дороговказі «Турбаза "Заросляк"». Від сел.Ворохта до турбази - 25 км.

Від турбази на вершину Говерли прокладено два маршрути. Один з них більш крутий, його довжина - 3,7 км; другий довший і пологі­ший - 4,3 км. Обидві стежки широкі, добре помітні, маршрути марковані. У сприятливу погоду підйом на Говерлу займає 2,5-3год. Спускатися можна шляхом підйому.

Вершина Говерли є невеликим пласким майданчиком, з якого відкривається незвичайної краси панорама. Звідси добре видно гірські селища, озера, струмочки і стежки, які віялом збігають з гір і губляться десь у лісистих схилах. А неповторне поєднання зелених і синіх відтінків віддалених вершин Карпатських хребтів назавжди залишається в пам'яті людей, що побували тут.

На Говерлу можна піднятися із с.Лазещина. Цей маршрут найдовший, але найлегший. Для під­йому на Говерлу тренованим туристам знадо­биться 9-Ю год. А тим, хто не має достатьої фізичної підготовки, варто запланувати на маршрут не менше 12 год. Починати сходження потрібно з самого ранку, щоб укластися у світ­ловий день.

Від пункту МНС до підніжжя гори йде дорога протяжністю близько 5 км. Щоб заощадити сили і час, по ній можна проїхати, попередньо домо­вившись із місцевим автовласником.

Тим, хто вирішив подорожувати до Говерли на власному авто, слід пам'ятати, що в'їзд на територію заповідника платний, а якість дороги дозволяє пересуватися тільки на позашляховиках. Місцеві жителі користуються УАЗами і ГАЗами.

Який би спосіб пересування ви не обрали - пішохідний чи на автотранспорті, - дорога приведе вас до покинутої турбази, біля якої є декілька житлових будиночків. Це Козьмещик. Від нього до вершини Говерли - 7,3 км. Звідси, власне, і починається саме сходження, що складається з декількох підйомів. , Перший - найдовший і найкрутіший. Багатьох він одразу стомлює, геть позбавляє сил, тому починати рух потрібно не поспішаючи, зупинятися для відпочинку і рівномірно розпо­діляти сили на весь маршрут. Стежка завертає ліворуч і йде у ліс, де починається другий під­йом. Він долається значно легше (швидким кроком - за півгодини).

На виході з лісу - галявина. З цього місця відкривається вид на справжні колиби і саму Говерлу. Далі починається новий підйом. Він теж проходить через ліс, однак більш низько­рослий, і декілька галявин (тут можна знайти суницю і малину). Протягом усього маршрутуна деревах і камінні нанесені помітки фарбою, тому заблукати практично неможливо.

Дуже цікаво спостерігати, як змінюється природа з підйомом на Говерлу. Рослинність зустрічається більш низькоросла, дерева змінюються на чагарники, а ближче до вершини росте тільки трава (тут можна побачити едельвейси). На галявинах дуже багато ягід: брусниця, суниця, чорниця і малина.Гора Говерла-1606547952

Ще один марш-кидок - і ви на галявині, яка поросла кущами ялівцю і чорниці. Звідси від­кривається прекрасний вид на навколишні долини та гору Петрос. Невелике плато виво­дить на досить крутий кам'янистий підйом, біля якого б'є джерело. Потім вас зустрічає безі­менна вершина (її висота близько 1850 м). За нею - невеликий спуск. І ось, нарешті, останній, достатньо крутий і довгий підйом на саму вер­шину Говерли. Спуск - шляхом підйому. Одразу - приємна новина: зворотний шлях долається набагато легше і швидше.

БОГДАН - ГОВЕРЛА

Початок маршруту - у центрі с Богдан. До самого села можна дістатися на автомобілі: їхати по шляху Рахів - Івано-Франківськ і повернути на відповідному дороговказі (від головної дороги до с.Богдан 10,8 км) або рей­совим автобусом Рахів - Богдан.

Від центра села рухатися автошляхом на за­хід уздовж р.Біла Тиса. Через 4,1 км - с Луги. Проїхавши 3,6 км, переїхати через міст і по­вернути на розі доріг на північ, вгору за течією р. Говерла. У цьому місці, поряд із продуктовим магазином, можна залишити автомобіль. Далі ґрунтова дорога проходить через контрольно-пропускний пункт (КПП) лісогосподарства. Вона тягнеться вздовж струмка, ніби повторюючи його русло, і через 3,5 км виводить до урочища, де зручно розташувався двоповерховий дерев'яний будиночок лісників. Від будиночка дорога проходить серед схилів, порослих хвойно-листяним лісом, а підіймаючись вгору, перетинає хвойну лісосмугу і виходить на від­криті схили. Ця частина маршруту закінчується виходом на плоскогір'я, яке розташоване на гірській дорозі (вододілі), що сполучає Петрос і Говерлу. Туристи називають це місце «пере­мичкою» (висота 1535 м). Протяжність лісо­возної дороги від лісопункту до «перемички» - 13 км. У цьому місці значна кількість туристів зупиняється, щоб переночу­вати, а вдосвіта знову розпочати сходження.

Від «перемички» до вершини Говерли майже 2 год ходу. Кам'яниста стежка веде на південний схід, через 500 м повертає на схід, а через 900 м підходить до роздоріжжя: ліво­руч - на вершину, праворуч - в обхід її. Наступні 500 м крутого підйому закінчуються виходом на хребет, який тягнеться зліва направо. По хребту проходить добре втоптана стежина. На вершині хребта потрібно повер­нути праворуч (вздовж стежки). З цього місця починається остання частина підйому. Ще небагато зусиль - і ось вона, вершина України!

Спуск з вершини проходить південно-східним схилом гори. Спочатку він досить крутий. Дістав­шись до рівної частини стежки, потрібно повер­нути праворуч, обійшовши гору з південого боку. Далі в західному і північно-західному напрямі траверсом повернутися до місця з'єднання сте­жок (близько 2 км). На ті 1,4 км, що залишилися до «перемички», ви витратите не більше 40 хв.

Гора Говерла Карта

Коментарі

 • Артем 08.11.2017

  Цього року сам піднімався на Говерлу. Прочитав цю статтю і загорівся бажанням побувати там https://v-mandry.com/goverla-misce-de-maye-pobuvati-kozhen-ukra%D1%97nec/ Але зараз не про це. Хотів написати свої враження. В цілому це був мій не перший похід в гори і я був готовий до фізичних навантажень. Тому, для мене підйом був не сильно важким. Але по маршруту бачив багато людей які були за крок до того щоб повернутись назад і почати спуск. Як я їх розумію... Повірте, для людини яка перший раз в горах це справді не легко. Краєвиди там неймовірні, ну прям дуже круті. Ті зусилля варті того, повірте) Не сподобалось те, що туди йшло дуже багато людей, ну прям дуже багато. Таке враження наче я на базарі Юність в Києві. Але коли я пішов далі по Чорногірському хребту, то людей майже не було. Я зміг лишитись сам на сам з природою... Всім рекомендую здійснити цю мандрівку.

 • Маряша (агент по туризму) 2.02.2015 04.02.2015

  Звичайно там дуже гарно краєвид, повітря чудове...особливо літом взагалі шикарно...коли ти відчуваєш шелест дерев... спів пташок..Була там 14 разів...літом було прекрасно і 2 рази взимку збираюся в квітні ще пройтися по Горах... Я із Закарпаття.. тож всіх переконую сходіть там реально чотко..

 • Іванна 27.08.2012. 27.08.2012

  враження незабутні,краєвиди чудові,туристи привітні - думаю ще раз зійти іншим маршрутом.Українці хто не був на вершині Говерли - той не бачив всієї краси нашої землі.

 • Ірина 17.08.2012

  Враження супер!!!Природа-милує око,незабутні враження.

 • вовчок Ольга 01.02.2012

  у вас дужегарно.

 • Антон 05.10.2011

  Так, Говерла - це щось. І погода якраз сприяє але шкода що з ночівлею не можна їхати бо вночі холодно, але на один день якраз опитамльно

 • Олександра 29.09.2011

  Зараз сміття ні на підйомі ні на самій Говерлі зовсім немає. Погода чудова, враження найкращі. природа так і манить своїми краєвидами. Правда підніматися надзвичайно важко.

 • петя 30.06.2011

  да,я був 5 ра3ів,і завжди була гарна погода. Постійно зносили по 3 мішки кожен сміття,його там дуже багато...

 • Ігор (турист) 14.05.2011

  Взагалі на Говерлі чудово, як ніяк навища вершина, але там і мусору певно вже найбільше в горах. Також будучи 3 рази на Говерлі лише один раз застав хорошу погоду. Не знаю може комусь пощастило більше?