На Чатирдаг

8091 Переглядів

Опис

На Чатирдаг-1635030676Широко відомий гірський масив Головного пасма Кримських гір Чатирдаг найбільш часто відвіду­ється туристами, оскільки знаходиться дуже близько від траси, що сполучає Сімферополь із Пів­денним берегом.

Чатирдаг займає серединне положення в ланцюгу Кримських гір. Він з усіх боків відокремлений від сусідніх масивів і роз­ташований на 10км на північ від них, томуздалека здається, що тора височить над іншими яйлами. Насправді вища точка масиву - Еклізі-Бурун - піднімається на 1525м над рівнем моря; за висотою він займає п'яте місце серед гірських вершин Криму. Вершинна поверхня Чатирдату має два висотні рівні, які називаються верхньою і нижньою яйлами.

На Чатирдаг йде багато стежок та доріг, і кожна по-своєму цікава. Традиційними стали три маршрути: із сіл Краснолісся і Перевальне і з Ангарського перевалу.

ІЗ КРАСНОЛІССЯ

До початку маршруту можна дістатися із Сімфе­рополя - або на тролейбусі, або маршрутним таксі до с Доброго, а потім 5 км пішки до Крас­нолісся, або на автомобілі безпосередньо до Краснолісся.

Від автобусної зупинки на околиці Красно­лісся йде польова дорога через долину р.Тавельчук. Повторюючи вигини річки, вона кілька разів перетинає її і приводить до водо-іховища (до нього 2 км). Перебравшись через греблю на правий берег, потрібно під­нятися на галявину Печенеїр. Тут із товщі кон-їломератів б'є джерело, нижче знаходиться мптаж іншого джерела, зроблений у вигляді підвалу. Від джерела стежка йде до одного 11 відрогів Чатирдагу. Звідси до кордону Івана Кропивного близько 5 км. Стежка перетинає дуіювий ліс, який вище змінюється сосновим ,н м, і виходить на дорогу. Вона плавно в'ється вхідним схилом Чатирдагу, перетинає неглибокі балки, легко долає вододіли. Будиночок лісника (те саме, що кордон Івана Кропивного) буде видно віддразу, як тільки дорога вийде І пк у на галявину. Ще близько 1,5-2 км шляху лісовою дорогою - і ви на Чатирдазькій яйлі. Ні видному місці встановлено дороговказ: ліворуч - урочище Чумпох з горою Бельбек-Отар, праворуч - дорога на вершину Еклізі-Бурун. Від букового гаю зовсім близько печери Холодна та Тисячоголова; йти потрібно стеж­кою, весь час на схід, уздовж кам'яних турів. Улоговина з печерами об'єднує дві воронки. Це місце є своєрідним перехрестям всіх основних маршрутів по Чатирдагу.

З ПЕРЕВАЛЬНОГО

У Перевальному від зупинки тролейбуса повернути праворуч і через невеликий про­вулок, повз підстанцію, підійти до Ангари. За річкою польова дорога йде через велику, оточену лісом галявину. Слід продовжити рухатися дорогою вгору (близько 1,5 км), ніде не звертаючи на бічні стежки, що йдуть уздовж схилу. Ліс закінчується, а втоптана стежка йде по днищу яру, виробленого в міцних марму-роподібних вапняках. Потім вона переходить на його правий схил, порослий чагарником, і, досягши верхів'я яру, піднімається на гребінь, з якого добре видно долину Салгиру і Аянське водосховище. Далі стежка виводить до місця, де починається другий підйом на нижню яйлу. Стрімким безлісим кам'янистим схилом зви­вається стежка (орієнтир - одиноке дерево), яка і виведе до початку нижньої яйли. Звідси рухатися вздовж ланцюжка невеликих кам'яних турів на південний захід, обходячи верхів'я ярів північного схилу, і підійти до пологої перемички, що розділяє карстову улоговину на яйлу та глибокий яр на схилі. У центрі пере­мички чорніє дерево. Поряд з ним - вхід до печери Триглазки. Від Триглазки можна рухатися двома напрямками: або на південний захід - до печер Холодної та Тисячоголової, або на південь - до вершин верхньої яйли, що синіють вдалі.

ВІД АНГАРСЬКОГО ПЕРЕВАЛУ

Можливі два варіанти маршруту: перший -уздовж південного схилу до Кутузівського озера і далі до джерела Саурган, другий -у північному напрямі, до Тисової ущелини. До неї, як і до Кутузівського озера, потрібно йти повз будиночки метеостанції основною дорогою, але після першого підйому біля доро-говказа звернути праворуч на лісову дорогу, що перетинає русло струмка. З невеликими підйомами і спусками дорога йде вздовж західного схилу масиву. Рухатися по лівому борту долини Ангари. Через 2,5 км ліворуч буде видно широку марковану стежку (на повороті знаходиться дороговказ, встановлений ряту­вальниками). Стежка проходить через сосновий гайок, за яким різко піднімається вгору. У верх­ній частині схилу вона підходить до скель, де в найскладніших місцях зроблені поручні. Підйом закінчується майданчиком, з якого від­кривається чудовий вид на долину Ангари і гори Південно-Східного Криму. Звідси слід спуститися до маленької ущелини, зарослої реліктовим тисом. Піднявшись із ущелини на протилежний борт, можна піти або північно-східною околицею Чатирдагу і спуститися в с Перевальне, або на північний захід -до печер Холодної та Тисячоголової, або на південь - на верхню яйлу, а звідти вийти на перевал чи в с Ізобільне.

На Чатирдаг Карта

Коментарі