Печера Вертеба

16440 Переглядів

Опис

Печера Вертеба

ЯК ДІСТАТИСЯ

Доїхати до Вертеби можна власним чи гро­мадським транспортом з Борщова. Перед с.Більче-Золоте варто повернути праворуч на польову дорогу, що виведе вас до печери, орієнтиром якої служить трансформаторна підстанція.

Печера розташована біля с.Більче-Золоте Борівського району Тернопільської області. Загальна довжина ходів 7,8 км. Середня темпе­ратура впродовж року +11С.

У Вертебі діють екскурсійний маршрут, що прокладений залами й коридорами печери протягом кілометра та спортивний, що прохо­дить у печері і призначений для більш досвід­чених спелеологів.

Унікальна вона тим, що в ній ще у 1928 р. відомий вчений, поет та політичний діяч Олег Кандиба-Ольжич знайшов поселення трипіль­ської й черняхівської культур та поховання ранніх скіфських часів. А 5 жовтня 2004 р. завдяки краєзнавцю та спелеологу Михайлові Сохацькому, у печері Вертеба створено перший в Україні підземний музей Трипільської куль­тури, що розташований у природному підзем­ному середовищі. За кількістю і багатством знахідок предметів матеріальної культури різ­них епох Вертеба не має рівних серед інших печер світу.

У Вертебі були виявлені перші сліди пере­бування людей і тварин. Знайдено багато кера­мічних фігурок жінок, глечиків, мисок. В одному . з віддалених залів печери було знайдено під плитовим завалом загадкове чоловіче захоро­нения 25 скелетів та посуд культового зна­чення, через що печера отримала назву «Наддністрянська Помпея».

Для екскурсантів в печері Вертеба відкрита одна з найбільших археологічних колекцій трипільської культури. Відвідувачі можуть подорожувати підземним світом печери, поба­чити матеріали оригінальних археологічних розкопок й оглянути діораму із трипільським посудом і п'ятьма скульптурами, які відобража­ють сцени життя трипільців. На відміну від інших печер Поділля у Вертебі зовсім немає кристалів вторинного гіпсу. Стінки її гладкі, темні, більшість ходів заповнена мулом. На склепіннях часто зустрічаються карбонатні і натічні утворення у вигляді кірок, рідше неве­ликих сталактитів. Утім, окремі лабіринти є уні­кальними. Так, у лабіринті Кам'яна Соломка поверхня стелі вкрита густими «заростями» трубчастих кальцитових сталактитів, що мають вигляд стерні довжиною 10-12 см.

Печера Вертеба Карта

Коментарі

  • Василь Васильович 01.08.2017

    Сьогодні по радіо почув розповідь про печеру Вертеба - щось неймовірне!!! Треба буде якось зібратись і поїхати туди!