Замок в Чинадиево

11943 Переглядів

Опис

Замок в Чинадиево-1601013779Село Чинадієво знаходиться в 12 кілометрах від районного центру Закарпаття - міста Мукачево. Історія села тісно пов'язана з історією Мукачева. У рукописах село Чинадієво вперше згадується в 1214 році як Сент-Міклош. Це угорська назва села фігурує в офіційних документах аж до 1944 року. Назва походить від побудованого на території села феодального маєтку, названого на честь Святого Миколая.
У XIII в. село стає центром новоутвореної Чинадієвскої домінії. В кінці XIV ст., У 1387 р., Чинадіївський домінія переходить у володіння магната Перені. А в XV ст. в селі будується замок власника домінії в архітектурному стилі стародавніх романських феодальних будов., що зберігся до наших днів.
Зовні замок схожий на неприступну фортецю - це масивна сіра двоповерхова споруда з двома кутовими трьохярусної вежами, товщина стін перевищує 1 м. Оборонний характер замку підкреслюють і невеликі вікна-бійниці. Замок має форму неправильного чотирикутника, витягнутого з півночі на південь. Зверху споруда нагадує букву "П", широку, з короткими бічними сторонами. Замок складається з двох частин - північної, до якої веде основний вхід, і південної. Південна частина має автономний вхід. Обидві частини замку, так само, як і обидва його поверхи, з'єднані між собою. На першому поверсі палацу - шість кімнат і один зал, який називався колись палатою, з просторим вестибюлем. Другий поверх по своєму плануванню до певної міри повторює перший - там теж шість кімнат, трохи менше розмірами, і великий зал. Крім того, на другому поверсі є довгий вузький коридор. Приміщення замку перекриті сферичними склепіннями з розпалубками, в той час як у вежах крестобразний звід. На першому поверсі одне з приміщень служило каплицею. З першого поверху на другий можна було потрапити по дерев'яних сходах, яка перебувала всередині замку по центру будівлі. Незважаючи на те, що замок побудований на початку XV ст., Він створений по типу більш древніх романських феодальних твердинь. Оскільки основою господарства феодала були і натуральні повинності селян, то в замку були й великі підвали для зберігання продуктів, зерна.
Лабіринт підвальних приміщень тягнеться уздовж усього будинку. Північне і південне крила підвалу з'єднані коридором, в якому є відгалуження у вигляді фойє-невеликих приміщень. У підвалі добре продумана система вентиляції, тому тут завжди сухо, влітку прохолодно, а взимку відносно тепло. Основний вхід у підвал знаходиться з південної сторони
Коли змінювався власник домінії, змінювався і власник замку. У 1574 році Чинадієвскої домінію купив Михайло Телегді за 22000 форинтів. У 1610 році її бажав купити Іштван Ньярі. З цим проханням він звернувся до короля, повідомивши, що готовий заплатити 7000 форинтів. Рішення про передачу йому замку він чекав довгих 15 років. А ще через 15 років на одній зі стін замку з'являється герб, зроблений на замовлення родини Лоньоі.
У 1657 році замок був серйозно пошкоджений польськими військами князя Любомирського, що змусило його власників провести серйозні відновлювальні роботи. З часом, замок почав втрачати своє стратегічне значення. На початку 18-ого століття споруду перестало виконувати функції, які на нього спочатку покладали. Під час антигабсбурську війни 1703-1711 років замок став у нагоді повсталим. У ньому, після поразки (27 червня 1703) повстанської армії у боях з австрійськими військами, влаштувався Ференц Ракоці. Після закінчення останньої антигабсбурську війни, Мукачівсько-Чинадієвскої домінія переходить у володіння австрійського імператора. В 1726 році імператор Карл VI дарує Мукачівсько-Чинадієвскої домінію архієпископу Шенборну, сім'я якого надалі володіла Чинадієво майже 200 років
У XIV столітті барон Перені звів у цьому містечку фортецю. Будували споруда з каменю, товщина стін сягала метра. Замок був захищений глибокими ровами, товстими стінами, по кутах були дві вежі. Ще однією захисницею була річка Латориця. Споруда мала дві частини: південну і північну. До кожної був облаштований окремий вхід, проте парадний вхід усе-таки був з півночі. Дві частини з'єднувалися між собою.
У 1657 році замок у Чинадієво сильно зруйнували війська польського графа Любомирського. А за часів Другої світової війни фашисти влаштували тут в'язницю. Сьогодні це двоповерхова споруда майже зовсім зруйновано ...

Як доїхати?
Поїздом Ужгородського напрямку їхати до станції Карпати, далі маршруткою або таксі. Автомобілем їхати по трасі Київ-Львів-Чоп, повернути за вказівником на Чинадієво.

Замок в Чинадиево Карта

Коментарі