Ужгородський замок

15402 Переглядів

Опис

Ужгородський замок -1643406908Ужгородський замок - найбільш давнє і імпозантна будова сучасного Ужгорода.
Фортеця розташована на пагорбі вулканічного походження в дуже зручному місці: на стику гір і низовини.
Від найдавніших історичних часів і до кінця першої світової війни замок і місто мали назву Унг, Унгвар.
Останнє складається з двох чистий: «Унг» - слово тюркського походження, що позначає «річка», «вода», і «вар», що в перекладі з угорської означає "укріплене місце, замок, фортецю».
Отже, назва Унгвар прочитується як «замок Унг», або « замок на річці ».
Ужгородський замок Сучасна назва - Ужгород - порівняно молоде: з'являється у 19 ст., Але офіційним стає тільки після 1-ї світової війни.
Як свідчать археологічні знахідки, схили Замкової гори протягом багатьох тисячоліть служили місцем поселення для людей.
У 10 ст. тут виникає укріплене поселення, яке пізніше стає центром комітету Унг.
Під час монголо-татарської навали, весною 1241 р., городище Ужгород, очевидно, було знищено, бо кількома роками пізніше (1248 р.), вже згадується «новий» Замок Унг, його спіткала та ж доля (1317 р.). 

З початку 14 століття і майже весь 15 століття письмові джерела умалківают про Ужгородському замку.
Тільки в 1499 р. в одній із грамот того часу з'являється повідомлення про Кастеллум Унгвар, який належав італійській родині французького походження - графи Другети. Ужгородський замок -1643406908
Після розпаду Угорщини (1528 р.) Ужгородський замок потрапляє в зону, де стикалися політичні інтереси Габсбургів і Трансільванського князівства, в результаті чого він багато разів був підданий облозі, гарматним пострілів і штурмів.
У 1684 р. керівник куруців Імре Текелі у Кошицях стратив останнього представника чоловічої лінії Другетів (Юрія Другета).
Ужгородський замок. Геракл і Лернейська гідра Пізніше замок перейшов до рук чоловіка Крістіни Другет графа Міклоша Берчені (1692 р.).
Останній перетворив Ужгород у центр культурного та суспільно-політичного життя Північної Угорщини, про що свідчить величезна бібліотека Берчені, значний архів, колекція картин та старожитностей.
Під час антигабсбургській війни 1703-1711 років під керівництвом Ференца Ракоці ІІ Ужгородський замок, поруч з Мукачівським, стає центром повсталих, а Міклош Берчені - першим помічником Ференца Ракоці.
Сам Ф. Ракоці неодноразово бував в Ужгородському замку, часто приймаючи в його стінах іноземних послів.
Навесні 1711 року замок, після короткого штурму кесаревих військ, був зайнятий військовим гарнізоном.
З 1735 року по 1740 замком володіє барон Ференц Дюла, а після його смерті - в 1775 році на прохання єпископа Андрія Бачинського Марія Терезія передала замок Мукачівській Греко-католицькому єпископства, яке перетворило його в духовну семінарію.
Семінарія проіснувала в замку до 1944 року. А з 1946 року по сьогоднішній день в замку знаходиться Закарпатський краєзнавчий музей.
З півночі його захищають круті схили гори і високі стіни, а з трьох інших сторін - глибокий, сухий рів. За формою замок - неправильний, трохи витягнутий, чотирикутник з одним бастіоном Давньоіталійський типу в кожному кутку, є типовим будовою для епохи пізнього ренесансу. На самому високому місці замкового двору розташований триповерховий палац з чотирма бастіонами, внутрішнім двориком і колодязем (глибина понад 40 метрів).
Протягом своєї історії замок неодноразово перебудовувався.
Перші достовірні відомості про будівельні роботи в Ужгородському замку відносять до 16 сторіччя і пов'язані з іменем Іштвана Другета.
Саме в цей час закінчується будівництво замкового палацу, про що свідчить дата 1598, викарбувана на фасаді головного входу до палацу разом з гербом родини Другетів.
Протягом 17 століття замок був значно укріплений. У 1653-1658 роки будуються сучасні стіни і бастіони (крім одного) замку.
Дещо пізніше, але до 1691 р., з північної сторони до основної будівлі добудовано ще один бастіон. Коли в 1692 р. замок потрапив у володіння Міклоша Берчені, він знаходився в дуже убогому стані.
Новий господар провів значні роботи для зміцнення замкових стін та палацу.
Останні перетворення в замку були проведені в 1709-1710 роки під керівництвом архітектора Стубіча.
В цей час будується лоджія з аркадами у внутрішньому дворику палацу, змінюються двері, вікна, сходи, кахельні печі.
Замок оточували розкішні сади, серед яких виділявся Квітковий сад, нагадуючи собою французькі парки.
Після пожежі в замку в 1728 році відновлення здійснилося тільки через десять років, коли будинок належав Ференцу Дюла, який доклав багато зусиль і коштів для реставрації замку.
Перетворення здійснилися в замку і після того, коли його передали Мукачівській єпископства.
В кінці 18 ст. до східної вежі палацу була добудована двоповерхове приміщення, а трохи далі, під стінами, господарські будови.
Сьогодні, як і давно, найпривабливішою частиною замку є палац.
Крім самої архітектури заслуговують на увагу також розпису колишньої каплиці духовної семінарії, виконані Фердинандом Відпрою в 1857 році.
На південно-сході від палацу видніються руїни католицького собору 14 ст., В якому 24 квітня 1646 була прийнята Ужгородська церковна унія.
Підвали собору тривалий час служили місцем поховання членів родини Другетів. А пізніше - сімей Барковці, Шеннеі, Оросі.
У дворі замку знаходяться прекрасні твори місцевого железолітейного мистецтва середини 19 ст.: «Геракл і Лернейська гідра» і «Відпочиваючий Гермес».

Ужгородський замок Карта

Коментарі