Невицький замок

13779 Переглядів

Опис

 Невицький замок -1642721470При виході з Ужанської долини, на виступі гори, яка підноситься над річкою Уж, на висоті 260 метрів над рівнем моря підносяться останки стародавнього Невицького замку, до якого веде серпантинна крута кам'яна дорога. З боку річки видно замкову вежу-донжон і залишки західного бастіону. Знайдені під час археологічних розкопок кам'яні шліфовані сокири показують на те, що територія Невицького була заселена вже в період неоліту (4 тисячоліття до нашої ери).
Час будівництва Невицького замку припадає на другу половину 13 століття. В історичних письмових документах Невицький замок згадується вперше в грамоті початку 14 століття як опорна база повстанців проти королівської влади. Як вже згадувалося, в цей період в Угорщині у зв'язку з смертю останнього представника королівської династії Арпадів розгорнулася жорстка боротьба за королівський трон. Фрондуючіе феодали намагалися отримати допомогу Галицько-Волинського князівства і навіть запропонував галицькому князеві угорську корону. Однак, галицький князь сам у той час вів боротьбу з боярами й не міг надати повстанцям значну допомогу. І коли у 1317 році загони королівської Палатина Аба Омодея, який опанував маєтками в Ужгородському комітаті, і зокрема, в Невицькому замку і активно підтримував противників короля, були розбиті, а сам він пішов у Галичину, Невицький замок переходить у володіння Яна Другета, який прийшов в Угорщину з Італії разом з королем Карлом Робертом. Однак, виступи проти нового короля не вщухали. У 1317-1322 роках проти нього виступив ужгородський жупан Петро Петунія, до якого приєдналися і селяни. Їх опорним пунктом і був Невицький замок. Проте в 1322 році повстанці були розбиті, замок повернутий Другетам.
Місцеве населення до цих пір вірить, що зведенням замку займалася зла чаклунка - Погана діва. І навіть стверджують: замок з'явився на "людської крові і материнському молоці, які для міцності Погана Діва змушувала додавати у вапняний розчин).
При переході Невицького замку у володіння роду Другетів в 14 столітті, зміцнення замку були ще дерев'яні, тому Другет вирішує перебудувати замок за типом відомих йому італійських замків. Складна перебудова замку затягнулася на багато десятиліть і лягла непосильною ношею на плечі залежних селян навколишніх сіл. Завершила його одна з представників роду Другетів, яка відзначилася дуже крутий норов. За безмірну жорсткість прозвав її "Поган-дівча". З її ім'ям пов'язано одна з народних легенд про доброго короля Матяша. ... "Поган-дівча" була свавільна і жорстка, вона не хотіла підкориться законам, які діяли в країні, мріяла про необмеженість своїх володінь. Всі свої плани "Поган-дівча" пов'язувала з Невицькому замку, а для зміцнення його обороноздатності вирішила побудувати замок на розчині, змішаному на молоці і яйцях, які повинні були приносити жителі навколишніх сіл. Хто намагався протестувати, того вона безжально карала. Чутки про її жорсткості і скарги на неї дійшли до самого короля. Король Матяш викликав її на суд, проте "Поган-дівча" на суд не з'явилася. І вирішили за неслухняність "Поган-дівча" покарати. Військо, яке виступило проти неї, очолив сам король. Проте на той період "Поган-дівча" настільки укріпила Невицький замок, що узяти його штурмом королівські війська не зважилися. Але король Матяш був не тільки справедливим, але і хитрим-он вирішив взяти замок обманом. Було наказано зібрати всіх корів і волів з округи, пов'язати їм на шию дзвіночки, і тріскачки, воїнам запалити вночі факели і підняти шум під стінами замку. "Поган-дівча" прийняла крики, шум і вогні факелів за початок штурму, злякалася і втекла із замку. У погоню за нею пустився сам король, і наздогнав її вже біля виходу з Ужанської долини. І вирішила "Поган-дівча" використовувати свою останню зброю красу. Але не дарма король Матяш вважався справедливим-блиснула шабля в його руці, і голова "Поган-дівча" покотилася з плечей ...
У 16-17 столітті Невицький замок виявляється у вирі реформації, контрреформації, боротьби між австрійськими Габсбургами та Трансільванії князями. Часто переходять з рук в руки різних феодалів, в основному представників роду Другетів, які відрізнялися своєю жорсткістю по відношенню до підлеглих, розбойніцкім характером і жадібністю. Не тільки селянам, а і феодалам навколишніх сіл вони наробили чимало зла. Особливо відзначився жорсткістю характеру Гашпард Другет, який володів Невицькому замку в кінці 16 століття. Він нападав на селян, грабував і маєтки сусідів-феодалів, які врешті-решт змушені були звернутися по допомогу до короля. Дворянське ополчення і загін королівських військ у результаті несподіваного нападу опанував Невицькому замку, але Гашпар Другет встиг втекти. Невицький замок згідно спадкового права переходить у спадщину Дьордя 2 Другету, який несподівано помирає, що поспішила скористатися Валентин Другет, який пред'явите на маєтки Дьордя 2 Другета, в тому числі і на Невицький замок свої претензії. У результаті інтриг, започаткованих Валентин Другетів, вдова Дьордя 2 Другета з двома дітьми змушена була покинути Невицький замок і шукати укриття в Польщі. Суперечка за Невицький замок тривав і закінчився тільки в 1602 році, коли в результаті енергійного виступу і допомоги Ватикану, представленої за активну участь у контрреформації та сприяння діям єзуїтів замком заволоділи Дьордь Другет 3. Це викликало незадоволеність трансільванських князів, зокрема, Дьордя Ракоці 2, війська якого в 1844 році знищили Невицький замок, після чого замок більше не відбудовувався ...
Невицький замок займав важливе стратегічне положення. З його стін можна було контролювати вихід з Ужанської долини, по якій проходив торговий шлях з Угорщини через Ужоцький перевал в Галицько-Волинське князівство і Польщу. Тому й не дивно, що для свого часу замок був сильним укріпленням. Будівельники замку вміло використовували вулканічну вершину і створили на ній сильний для свого часу фортифікаційне спорудження. У комплекс його входили замкові корпуси і система укріплень, яку утворювали вали, рови і стіни з вежами. Зовнішній вал півколом обходить замок, за ним викопаний глибокий рів, а далі внутрішній вал, на якому побудована кріпосна стіна з чотирма баштами, які розміщені на відстані 30-40 метрів одна від одної, тобто в межах прицільної стрільби вздовж стін. Три башти мають напівовальною форму, одна трикутну. З південно-західного боку головні кріпосні споруди обьедінени двома паралельними захисними стінами з її в'їзною баштою шестикутної форми, створюючи архітектурну форму, близьку до барбаканом. На вежі-барбаканом збереглися амбразури, витесані з кам'яних брил.
Комплекс замкових корпусів, побудований в 1 половині 14 сторіччя, утворює неправильної форми еліпса. Корпуси утворюють внутрішній замковий дворик розміром 35Х12м. Ядром оборони замку була квадратна башта-донжон з втраченим закінченням. Оглядове покриття і оглядовий майданчик на ній побудовані в 20 столітті. У деяких приміщеннях південної частини замку збереглися залишки камінів. У 30-х роках на стіні північної частини замка видно було залишки фрески. Під час реставраційних робіт у замку проводилися археологічні розкопки, в ході яких виявлено було в замковому дворі фундаменти захисних стін і вежі-донжони 12-13 століття. У 70-80-х роках у зв'язку з перетворенням Невицького в великий туристичний центр, проведена часткова реставрація та консервація замку. Внутрішній двір і приміщення використовувалися час від часу ужгородськими самодіяльними театральними групами для постановок пес на історичну тему.

Невицький замок Карта

Коментарі