Гора Близниця

18841 Переглядів

Опис

Гора Близниця-1620783553Гора Близниця - одна з найкрасивіших вершин Свидовецького хребта Українських Карпат - зна­ходиться неподалік від смт Ясіня Рахівського району Закарпатської області. її висота - 1883 м.

Цікава легенда є про назву вершини.

Неподалік від тори Петрос жила колись родина гуцула. Якось влітку приїхали до них здалеку знайомі зі своїми синами-близнятами. А в гуцула була донька-красуня. У довгих бесідах з'ясувалося, що діти в обох сім'ях народилися в один рік і день. Після знайомства дівчина і хлопці часто гуляли разом у мальовничих околицях Петроса. Хлопці полюбили доньку гуцула, та й дівчищ подобалися хлопці. Довго роздирала хлопців нерішучість, однак кожен з них, окремо розповів дівчині про свої почуття. Батьки не заперечували весіллю, тільки кому надати перевагу - повинна була вирішити дівчина. Але і їй зробити вибір було складно. Нарешті вона сказала братам: «Хто з вас принесе мені в подарунок шовкову квітку (так у Карпатах називають едельвейс), тому й віддам свое серце». Довго ходили хлопці по горах у пошуках дивовижної квітки. Піднявшись на полонину, зустріли вони старого пастуха і розповіли про свої турботи. Старий запропонував братам засушені едельвейси, але вони відмовилися - не личить хлопцям ображати неправдою дівчину. Тоді пастух показав на прямовисні схили триголової гори: «Там ростуть шовкові квіти. Тільки дістати їх зможе найсміливіший, найсильніший хлопець. Підійматися на скелі нелегко. До того ж квіти охороняють дуже красиві дівчата-чарівниці. Вони подарують їх вам, якщо ви назавжди залишитеся в гірському царстві. Інакше вони скинуть вас зі скель у глибокі ущелини...» Це не налякало хлопців - любов додавала їм сили. Складною і довгою була дорога в гори. Нарешті на неприступній кручі вони побачили-таки одну квітку... Випереджаючи один одного, брати швидко підіймалися на прямовисні скелі. Кожному хотілося першим зірвати диво-квітку. Одному з хлопців вдалося наблизитися до едельвейса. Але тут з'явилися дівчата-чарівниці і запросили хлопців залишитися з ними. Однак брати не погодилися. Тоді розлютилися горянки: «Тож не бачити ж вам щастя!» Під ногами хлопця, який дотягнувся до едельвейса, обвалилася скеля - він зірвався і, падаючи, випадково зіштовхнув у прірву свого брата... Дівчина довго чекала хлопців. Не дочекавшись, пішла в гори на пошуки. На полонині старий пастух розповів їй про зустріч із хлопцями, показав скелі, до яких вони пішли. Піднялася дівчина на скелю і побачила сліди страшної біди. Не змогла пережити горя донька гуцула і стрибнула зі скелі у прірву...

Три вершини, розташовані поряд у цьому місці, люди назвали близнюками. Найвища з них - Близниця (так у тутешніх місцях зазвичай називають одну із сестер-близнят).

 

Під час підйому на вершину вам зустрінуться скелі-уступи - Перший жандарм, Другий жан­дарм і Третій жандарм. Походження їх назв теж пояснює легенда. Здалека три уступи на скеляс­тих схилах Близниці нагадують людські фігури. Розповідають, що розслідувати причину смерті братів-близнят і юної гуцулки приїхали жан­дарми. Почувши розповідь старого пастуха, вони завмерли від потрясіння та так і скам'яніли. Ось і стоїть кам'яна варта й сьогодні, охороня­ючи місце загибелі трьох закоханих і перегороджуючи шлях усім, хто намагається підійнятися на скелі Близниці у пошуках едельвейсів...

На вершину Близниці ведуть зручні стежки і дороги. На гору туристи підіймаються у будь-яку пору року, за винятком невеликого періоду взимку, коли насуваються люті морози, погана видимість або обмерзання.

ЯСІНЯ - БЛИЗНИЦЯ

Початок маршруту - контрольний пункт «Пово­рот на Драгобрат», який знаходиться біля цен­тральної дороги Рахів - Івано-Франківськ, за 6 км від смтЯсіня (турбаза «Едельвейс»). Дістатися до початку маршруту можна автомо­білем, а також рейсовим автобусом або марш­рутом Рахів - Ясіня.

Маршрут на Близницю має свої особливості: на кру­тих скелястих схилах Малої та Великої Близниці можна побачити едельвейси - унікальнаі гірські квіти зі сріблясто-шовковими пелюстками, а на спуску з вер­шини - познайомитися з гірськолижним курортом Драгобрат і гірськолижними трасами, прокладеними на схи­лах гори Стіг.

Головний напрям руху на гору Близниця - захід. На початку шляху дорога, звиваючись уздовж струмка Свидовець, іде на північний захід, а через Зкм повертає на південний захід. Пройшовши трохи більше 500 м, ви вийдете на міст, від якого до бази рятувальни­ків - триповерхової дерев'яної будівлі - 600 м. Потім починається підйом. Через 400 м від бази ви побачите дерев'яний міст. Переходите через нього і повертаєте на захід. Через 100 м переходите ще через один міст. Рухаючись дорогою, будьте уважними і не пропустіть ста­рої лісовозної дороги, що знаходиться право­руч за рухом. Поросла й залишена лісовозна дорога йде вгору лісистим схилом, далі прохо­дить уздовж крутого схилу над ущелиною, спус­кається вниз до струмка, переходить на лівий берег струмка і веде до ферми. Тут, на висоті 1380 м, знаходиться літнє стійбище овець і коней, тимчасове житло пастухів. З цього місця добре видно Малу і Велику Близницю. Від ферми до вершини Близниці - 1,5 км.

Спуск з вершини - через турбазу «Драго­брат». Подолавши 400 м звивистого спуску, потрапляєте в сідловину. Далі - невеликий під­йом і затяжний спуск до повороту на турбазу «Драгобрат». Відстань від вершини до пово­роту - 2,2 км. Біля повороту стежка розхо­диться: ліворуч вона йде на хребти, а право­руч - спускається до турбази. Прямо на пів­ніч - гора Стіг. Від цього місця до турбази «Драгобрат» близько 2 км. Від турбази вниз йде дорога, яка через 2 км приведе до бази рятувальників (вже відомого пункту маршруту). Останні 4км до місця, де починався маршрут, легко подолати, якщо скористатися тією ж дорогою.

Гора Близниця Карта

Коментарі