Костел Іоанна Предтечі в Білій Церкві

9837 Переглядів

Опис

КОСТЕЛ Іоанна Предтечі збудований у 1812 році являється пам'яткою археології і знаходиться на Замковій горі. Збудований він з цегли, є хрестовидним з напівкруглою апсидою, з однією банею та двома вежами-дзвіницями, в одній з них годинник-куранти. Костьол стоїть на високій горі, органічно вписавшись в мальовничий навколишній пейзаж. Дуже цінним є інтер'єр споруди, представлених витонченими ліпними прикрасами.
За деякими архівними джерелами будівництво костелу на значний час переривався, що
пов'язують з політичними мотивами напередодні війни 1812 року.
Цікавими є фасади костелу. Деталі сприймаються тільки з близької відстані. Архітектура фасаду виділяється нарядністю, пластичністю, вражає уяву мальовничістю композиції і багатством пластичних прийомів.
Багато років пішло на будівництво храму, не менш на реконструкцію. У 1961 році вид його був жалюгідний.
Покрівля на лазні збереглася лише місцями, вікна вибиті, атмосферні опади безперешкодно
потрапляли в приміщення. Штукатурка і зовні, і в багатьох місцях усередині зруйнована. Приміщення
практично не використовувалося. Вражає, що при такому ставленні під склепінням добре збереглася
ліпка, зроблена, кажуть, італійськими майстрами.

У 1972 році здійснювались проектні і вже реставраційні роботи. Тепер це робилося кваліфіковано спеціалізованими організаціями.Передбачалися великі роботи від реставрації штукатурки фасадів та їх ліпних
деталей до відновлення живопису.
  У 1977-78 роках закінчена реставрація ліпних виробів та живопису, які зробили художники-реставратори В. Остапчук, В. Лисаневич і мистецтвознавець О. Коваленко. Виписаний в
техніці олії в зеніті бані знову з'явився Бог Саваот, на вітрилах - євангелісти Іван, Марко,
Матвій, Лука. Справа голови св. Матвія розкрита частина первозданної живопису храму - головка
ангела.
  У середині 70-х років виникла більш логічна ідея: використовувати костел як зал органної музики, а картинну галерею розмістити в Преображенському соборі.

В "Описі Білоцерківського римо-католицького парафіяльного костелу, який знаходиться в третьому класі за 1844 " є перелік будівель, пов'язаніх з костелом: два будинки духовної семінарії, госпіталь, будинок настоятеля (притчу), стайня, тощо. Будинок настоятеля - пам'ятнік архітектури - зберігався до 70-х років і був розібраний через аварійний стан. 

Костел Іоанна Предтечі в Білій Церкві Карта

Коментарі