Бернардинський костел і монастир

16516 Переглядів

Опис

Бернардинський костел і монастир -1642787658Архітектурний ансамбль колишнього Бернардинського костелу - це одна з «візитних карток» стародавнього Львова. Розташований в центрі міста на площі Соборній, 1-3, цей пам'ятник сакрального зодчества незмінно привертає увагу туристів та гостей. Нині будівлі монастиря належать Львівському державному історичному архіву, а будівля костьолу - греко-католицької церкви.
Адреса: Львів, пл. Соборна, 1-3
Колишній костел і монастир бернардинів побудований на місці більш давнього. Разом з монастирськими спорудами, дзвіницею, альтанкою-ротондою на колонах з витонченими капітелями, оборонними стінами йому судилося відкрити нову сторінку в історії львівської архітектури. Бернардинський костел - головна споруда бернардинського монастиря XVII-XVIII ст., Що займає трикутний ділянку, підставою якого був міський вал між Галицькими воротами та Королівським бастіоном, а вершиною - потужний бастіон, званий Бернардинським. Оскільки костел та монастирські корпуси стояли за межами міста, на початку XVII століття вони були самостійним укріпленим пунктом, оточеним, ровом і валом, які були пов'язані з кільцем міських стін. Його почали зводити в 1600 р., закінчили до 1620 р., але оздоблювальні роботи тривали до 1630 р. Хроніки називають автором задуму ченця Б. Авеліда, а будівельниками були Павло Римлянин та Амброзій Прихильний. Завершував будівництво А. Бемер з Вроцлава. Він звів 38 - метрову вежу костелу, прилягає до північно-східного кута будівлі, яка є окрасою монастирського ансамблю і виконав завершення фасадів. У середині XVII століття на вежі встановили годинник з дзвоном, відлитим майстром Андрієм Франком. Фасади костелу прикрашені гербами Польщі та Литви, декоровані скульптурами. Костел зведений з тесаного каменю у вигляді трехнефной базиліки з витягнутим хором з гранчастою апсидою. Нижній ярус фасаду вирішено в традиціях ренесансу. У тих же строгих чітких формах, притаманних творчому почерку П. Римлянина, витримані бічні стіни і апсида. З ними різко дисонує ускладнений щит-фронтон головного фасаду, близький німецько-фламандському варіанту маньєризму. Пишний бароковий інтер'єр прикрашений безліччю дерев'яних різьблених вівтарів, скульптурних рельєфів і статуй святих, виконаних основоположниками львівської барокової пластики Т. Гудером і К. Кутшенрайтером. Настінні розписи виконані ченцем-живописцем Б. Мазуркевичем і художниками В. Бортницьким, П. Волянським і Н. Сорочинським в 1738-1740 рр.. Різьблені лави (1640-1641 рр.). Різця Павла з Бидгощі не збереглися, але на початку XX ст. була створені копії за зразком старих, залишки частин яких зберігаються у Львівському музеї етнографії та художнього промислу.
Дерев'яні споруди монастиря XV ст., який неодноразово горів і відновлювався, протягом XVII-XVIII століть були замінені кам'яними. У 1600-1630 рр.. був побудований костел Святого Андрія, одночасно поруч, впритул до його північної стіни, зводилася будівля келій. У грудні 2007 р. в келіях знайдена стінопис орієнтовно кордону XVII-XVIII століть - єдину келійну розпис на території Україні. Монастир оточили потужними кам'яними стінами з бійницями і баштою з Глинянський воротами. До них примикають господарські будівлі - кузня, стайня та інші. Дзвіниця бернардинського костелу, 1733-1734 рр.. прибудована до старої оборонної стіни з півдня від костелу.
Ротонда над криницею, 1761 р. представляє собою відкриту арочну альтанку, увінчану куполом з фігурою. У куполі зберігся розпис. Пам'ятник реставровано в 1970-х роках. Пам'ятна колона, 1736 р. встановлена ​​перед костелом. Декоративна колона з композитної капітеллю встановлена ​​на двоярусному ступінчастому п'єдесталі, завершена ще однієї капітеллю, увінчаною вазою. Вазами акцентовані виступаючі кути п'єдесталу. Це один з кращих львівських ансамблів XVII-XVIII ст., Що поєднує риси архітектури ренесансу з приходять до нього на зміну маньєризму.
У 1976-1977 роках комплекс Бернардинського монастиря капітально реставровано. Була відкрита стара цегляна кладка, відновлені бійниці, крита галерея нагорі, увінчана загостреним шпіцом Глинянська вежа з воротами, розташована на осі колишнього Глинянського тракту (нині вул.Личаківська).
В даний час в колишньому костелі бернардинів працює греко-католицька церква св. Андрія, покровителя Русі.

Бернардинський костел і монастир Карта

Коментарі