Національний природний парк "Сколівські бескиди"

19806 Переглядів

Опис

Національний природний парк \Сколе - районний центр у Львівській області, розташоване на території Східних Карпат в долині р.. Опір. Сколе є одним з основних центрів специфічного етнографічного району України - Бойківщини.
У документальних джерелах Сколе вперше згадується в 1397 р. Проте, цілком ймовірно, поселення в цій місцевості існувало набагато раніше. Про це свідчать як результати археологічних розкопок, проведених на території сучасного Сколе та околиць, так і народні оповіді і легенди. Одна з таких легенд, що базується на Лаврентіївському літописі, розповідає про запеклу битву між Святославом і Святополком Володимировичем, спадкоємцями київського князя Володимира Святославовича. Здобувши перемогу в битві і бажаючи остаточно знищити ворогів, Святополк став вигукувати слова «Сколе їх усіх!». З цими словами легенда пов'язує походження назви міста.
Однак існують і інші версії походження назви Сколе. Можливо, воно пов'язане зі словом «скеля», оскільки місцевість, в якій розташоване місто, оточена скелями. Назву міста пов'язують і з древнім плем'ям сколотів, які колись заселяли ці землі.
Найбільш цікавим з туристичної точки зору об'єктом в районі Сколе є Національний природний парк «Сколівські Бескиди». Парк був заснований в 1999 р. на базі Сколівського лісового заказника загальнодержавного значення. Мета створення парку полягала у збереженні, відновленні та раціональне використання ландшафтів Українських Карпат з їх унікальним природним комплексом.
Парк розмістився в басейні р.Стрий та її притоки - р. Опір на території площею в більш ніж 35 тис. га.
Парк розділений на 4 функціональні зони: заповідна зона (більше 5 тис. га), зона регульованої рекреації (майже 7 тис. га), зона стаціонарної рекреації (336 га) та господарська зона (майже 23 тис. га).
У заповіднику збереглися останки природних біологічно стійких деревостанів - букових та смерекових лісів. Більш молоді смереково-ялицево-букові ліси (у середньому 100 років) розташовані у найбільш високих точках рельєфу.
У цілому флора парку налічує понад 600 видів рослин. Більше 50 видів рослин, поширених на території парку, занесені до Червоної книги України, і більше 100 видів активно використовуються як в офіційній, так і народній медицині.
У заповіднику «Сколівські Бескиди» представлений також досить різноманітний склад фауни. Тут зареєстровано майже 90 видів комах і більше 200 хребетних. У парку можна зустріти оленів, козуль, диких кабанів, зайців, ведмедів і вовків. А з більш рідкісних - борсуки, горностаї і рисі. У 1985 р. в «Сколівські Бескиди» були завезені 10 зубрів, які прижилися і дають потомство, а в червні 2009 р. кількість зубрів заповідника було поповнено ще 6 «емігрантами» з Польщі. 30 видів проживають в парку тварин занесені до Червоної книги України та 11 видів знаходяться у Європейському червоному списку.
В околицях парку розташовані традиційні і досить популярні курортні центри - Східниця, Сколе і Славське. Смт Східниця, приміром, відомий завдяки всеукраїнському дитячому оздоровчому комплексу - курорту «Східниця» з його колосальними запасами мінеральних вод «Нафтуся». Загалом в парку можна нарахувати понад 30 джерел мінеральних вод з різного роду лікувальними властивостями.
В околицях парку працює велика кількість санаторіїв, пансіонатів, туристичних баз або кемпінгів. У навколишніх селах створені і вдосконалюються умови для зеленого та агротуризму.
Завдяки густий річкової мережі, утвореної численними притоками річок Стрий та Опір, на території парку утворилися прекрасні умови для літнього відпочинку туристів, а досить довгі і пологі схили приваблюють сюди любителів гірськолижного відпочинку. Для туристів, які віддають перевагу пішохідним прогулянкам, розроблені цікаві еколого-пізнавальні маршрути, найбільш популярні з яких - "Бутівля-Майдан" (28 км), "Бучина" (1,4 км), "Уздовж долини р.. Кам'янки" (4 км ) та "Лопата" (12 км).
Сколе і околиці - важливий центр Бойківщини, де проживає і працює безліч народних умільців, майстрів різьби по дереву, вишивання, ткацтва, гончарства, чиї вироби цінуються далеко за межами карпатського регіону.
І, нарешті, Національний природний парк «Сколівські Бескиди» - відмінне місце для всіх цінителів чарівної первозданної природи, в будь-який час року здатне здивувати своєю красою навіть самих розпещених мальовничими видами гостей.

Національний природний парк "Сколівські бескиди" Карта

Коментарі