Дуб Залізняка

15966 Переглядів

Опис

Дуб Залізняка-1634955740Дуб Залізняка - це найстаріший і найбільший дуб в Україні, на думку англійських і німецьких дослідників дубу близько 1800-1900 років, і який є одним з природних чудес України. Дерево росте в урочищі Холодний Яр за селищем Буда Чигиринського району.
У народі його називають дубом Максима Залізняка. За легендою, під цим дубом збиралися гайдамаки на чолі з М. Залізняком, бував тут С. Наливайко, відпочивали Б. Хмельницький, Т. Шевченко. Саме під цим дубом давали клятву гайдамаки боротися з польським засиллям, не шкодуючи свого життя. На місці зборів, зараз встановлено пам'ятний знак «Скликання» (розташований при дорозі). Збиралися тут і воїни Холодноярської республіки. Проте названий ім'ям М. Залізняка - керівника повстання гайдамаків, які діяли на території Холодного Яру. Поруч встановлено пам'ятник жителям с. Буда, загиблим під час Другої світової війни.
 Це найбільше дерево в Україні і одне з десяти найбільших дерев Європи. Обхват дуба - 8,9 м, висота - 24 м. Це величне дерево, яке ледь-лудь можуть охопити 6 чоловік. Шість разів у дуб Залізняка потрапляли блискавки, однак дуб вистояв.
Останнім часом дуб всихає. Головна причина - його поважний вік. Поки що для продовження життя йому обрізують сухі гілки, підживлюють коріння, обробляють стовбур речовинами проти шкідників.
У 1972 році дуб отримав статус державної пам'ятки природи місцевого значення (ботанічний релікт). 

Дуб Залізняка Карта

Коментарі

  • николай 23.06.2012

    очень красивое и могущественное дерево, но уже очень старое и дряхлое...

  • ГОЛОВКО Светлана 16.04.2012

    Мне интерестно с каких делов там сейчас заповедник??? И превратили хутор в не известно что.

  • Тетяна Вікторівна 16.11.2011

    Дуб - це дійсно витвір природи, дуже шкода, що він починає всихати, сподіваюсь, що ще довгі роки вистоїть. Дуже величне та красиве дерево