Дайвінг в Донецькій області

9827 Переглядів

Опис

Донецька область. На півночі області у Краснолиманському районі можна від­відати Голубі озера. Місця привабливі для підводних фотографів. Глибина - 4-10м, але в багатьох місцях грунку не видно під товстим шаром трави. Періодично зустрічаються ями незрозумілого походження і глибини з непрозорою водою всередині - мабуть, в цих місцях виходять якісь гази, тому і трава тут не росте. За межами ям видимість 2-2,5 м. Озера зариблені товстолобиком та амуром, зустрічаються екземпляри довжиною до 1 м і вагою до 30 кг.

Слід пам'ятати, що згідно зі ст. 47 Водного кодексу України загальне водокористування (у тому числі й плавання з аквалангом) здійснюється громадянами безкоштовно, якщо інше не передбачено рішенням місцевих Рад. Також місцеві Ради з метою охорони життя і здоров'я громадян, охорони навколишнього середовища та інших передбачених законом причин можуть заборонити окремі види водокористування на водних об'єктах, розташованих на їх територіях. На водних об'єктах, наданих в оренду, водокористу­вання допускається на умовах, встановлених орен­дарем, узгоджених із місцевими органами влади. Якщо орендар не ознайомив населення з умовами водокористування, то загальне водокористування вважається дозволеним без обмежень.

Вуглегірське водосховище - технологічне водоймище Вуглегірської ТЕС. Дуже цікаве місце з безліччю різноманітних сайтів на невеликій площі. Видимість зазвичай гарна, близько 8 м у холодну пору року, але досить швидко може впасти до 0. Середня видимість - 2-4 м. Взимку спостерігається максимальна видимість до 15 м. Глибина -до 30-40 м. На дні переважають мул і сус­пензії. Є невеликі течії та магнітні аномалії. Дуже багато сіток, причому вони спускаються до 10-метрової глибини. Влітку і восени можна спостерігати великі зграї окуня (до тисячі особин). Вважається, що водосховище, разом із декількома водоймищами, що зна­ходяться поруч, є єдиним місцем на лівому березі Дніпра, де можна зустріти вугрів. Найвідоміший дайв-сайт Вуглегірського водосховища - «Атлантида». Так назива­ється старий водозабір Вуглегірської ТЕС. Це цілий підводний комплекс із бетонних, кам'яних і металевих споруд, каналів, шлю­зів, башт, драбин, доріг висотою близько 12 м. Дещо менший за розмірами комплекс утворює насосна станція. Решта дайв-сайтів: лісоповал обплутаний сітками; фрагмент залізниці з тупиком; галявини вугрів; канал (максимальна глибина - 20 м); колгоспний сад; старе русло річки із залишками стійок від дерев'яного містка; село; будинок; ліс.

Комсомольський кар'єр біля м.Старобешеве є одним із найглибших в Україні - його глибина близько 100м. Максимальна видимість - до 15м. Як і в усіх глибоких кар'єрах, нижче термоклину вода практично завжди близько 4°С. Кар'єр розташований на території діючого підприємства, тож, щоб туди потрапити, необхідно заздалегідь одержати перепустку. Вхід у воду - зі спеціального пон­тону. На мілководді уздовж південного берега багато поодиноких дерев і кущів різних форм і розмірів, верхівки деяких навіть стирчать над водою. Під водою дерева покриті неначе снігом шаром легкого білястого мулу, - повне відчуття зимової казки. На півночі від понтону навалено багато коліс від БілАЗів. До глибини 8 м у водоймищі буйна зелена рослинність, у ній водиться багато червоноперок та окуней, зустрічаються щуки. Глибше 12 м рослинність поступово зникає, схил стає стрімкішим і йде виступами вниз, далі - суцільне каміння та легкий мул. Приблизно після 33-35 м ііидимість різко погіршується.

Новотроїцький кар'єр. Вхід у воду -мулисто-піщане дно. Прозорість у поверхневих шарах води не більше 1 м. Каміння покрите ювстим шаром якнайтоншого білого мулу; тем­пература води вгорі 18 °С, нижче 8 м, швидко шижується до 4°С на глибині 20-25 м.Дивитися особливо нічого, окрім затоплених тополь і кущів. Як екосистема водоймище тільки фор­мується, водоростей майже немає. Імовірна і/шбина -близько 60м.

Дайвінг в Донецькій області-1635033580Анадольський кар'єр. Сам кар'єр невели­кий - метрів 300 в діаметрі; один бік високий і уривистий, другий - більш пологий, тільки п одному місці є під'їзд з і невеликим майдан­чиком. Підводний ландшафт складається з без­лічі глиб граніту, дно місцями замулене, берег - майже вертикальна стінка; в місці пкоду дорога продовжується і під водою, захо-дичи у глибінь водоймища. Кар'єр неглибокий: максимальна глибина - 11м; температура -близько 15 °С, прозорість - 3-4м. Підводної рослинності майже немає (є затоплений гайок), із риб зустрічаються тільки окуні. На дні можна побачити металоконструкцію у вигляді башти, десь лежить ківш екскаватора.

Горлівський кар'єр - водоймище майже і центрі міста. Рельєф - як біля звичайного кар'єра. Кам'яні стінки досить замулені; простір від берега досередніх глибин приблизно до 15м, значно засмічено. Максимальна глибина - 37м.

Температура внизу - близько 5-6°С. Під водою відзначаються могутні магнітні аномалії.

Будьонівський кар'єр (м.Зугрес). Досить "молодий" кам'яний кар'єр. До нього йде більш-менш прийнятна дорога, що дозволяї підіхати до самої води. По берегах і у воді відсутня рослинність, немає навіть очеретів. Вода досить прозора, глибина до 10м. На дні спостерігаються досить мальовничі завали каміння, яке колись добувалось у цьому кар'єрі. Все дно і каміння вкриті шаром мулу. Тут же розкидані шматки тросів, силового кабелю, ресори від вантажівок. Мешканців водоймища практично немає, хоча місцеві рибалки стверджують, що тут водяться «великі карасі».

Дайвінг в Донецькій області-1635033580Павлопольське водосховище. Найбільше водосховище на річці Кальміус. Місце примітне тим, що тут є вихід найстарішої гранітної плити, якій декілька мільйонів років. Навколо по берегах лісисті посадки, є невеликий хвой­ний бір. Видимість у різні пори року різна, на глибині більше 5-8 м видимість значно погіршується. Дно вкрите мулом. В деяких міс­цях водоймище має дуже гарну видимість і користується популярністю серед підводних мисливців. Зустрічаються на дні білі губки, чимось схожі на корали, а також великі за роз­міром морські бички, які, мабуть, піднялися з Азовського моря вгору за течією.

Окрім кар'єрів, на півдні області можна попірнати і в Азовському морі. Глибини в Азов­ському морі невеликі - до 12 м, дно піщане, з морських мешканців в основному бички, голки і невеликі молюски. Найпрозоріша вода зазвичай зі східного боку кіс. Це стосується також кіс Запорізької та Херсонської областей.

У районі Маріуполя на глибинах 7-9 м є залишки декількох затонулих ще в 1914 р. кораблів. Але оскільки Азовське море в цих місцях досить мілководне, кораблі переважно значно зруйновані штормами і засипані піском, що ускладнює їх пошук під водою. На останніх версіях лоцій ставлять значок «уламки судна, розкидані по дну».

За 6,7 миль від Маріуполя на глибині 8 метрів імовірно лежить німецький армійський пором типу «Ziebel», який підірвався на міні 28 липня 1942 р. Підвищення над ґрунтом 3 м.

Неподалік знаходиться також озброєний сейнер. Можливо, один із захоплених німцями радянських риболовних сейнерів, які після озброєння використовувалися як сторожові кораблі. Був затоплений 1 серпня 1943 р. гру­пою радянських штурмовиків ІЛ-2. Глибина 7,2 м. Підвищення над ґрунтом 1,8 м.

За 15 миль на захід від М.Маріуполь (район Коса Крива - мис Широнський) на ґрунті лежить розколене на декілька частин судно. 6 припу­щення, що це пароплав «Immanuel», що піді­рвався на міні 29 або 30 липня 1943 р. і належав Німеччині. Глибина близько 9 м. Підвищення над ґрунтом близько 5м.

У районі Обіточної коси на великій відстані від берега лежить канонерський човен "Салгир", переобладнаний з парової баржі, що входив до складу врангелівської флотилії. Судно затонуло в результаті бою 15 вересня 1920р.

Глибина близько 10 м. Підвищення над ґрунтом Зм.

На південний схід від м.Генічеська по фунту розкидані уламки двох катерів «Хорватського морського легіону», які затонули у результаті детонації мін на борту 19-20 квітня 1942 р.

Дайвінг в Донецькій області Карта

Коментарі