Замок Паланок

18233 Переглядів

Опис

Замок Паланок -1642723006У всіх путівниках туристам, які відвідують Закарпаття, радять просимо до стародавнього міста Мукачево - один з найстаріших (у письмових документах він вперше згадується в ІХ ст.) І найбільш інтернаціональних міст України.
Посеред широкої рівнини, якою є долина Латориці, в південно-західній частині Мукачева самотньо підноситься гора. Верхівку гори вінчають башти старовинного замку. Трохи в Україні пам'яток подібних до цієї. Русини-українці, угорці, волохи, австрійці і інші народи протягом майже тисячі років історії фортеці проливали піт і кров в її могутніх стінах. Сотні штурмів і облог пережив Паланок. Безліч разів міняв він своїх власників. Князі й королі, графи і барони прагнули володіти ним. Служив замок і королівською резиденцією, і князівськими хоромами, і столицею бунтівної Трансільванії, і центром угорських повстань проти австрійців, і австрійським форпостом, і сховищем святої корони, і суворою політичною в'язницею. Що і говорити - роки, події, люди наклали відбиток на сучасний вигляд замку.
«Паланок» розташований на горі вулканічного походження 68-метрової висоти. Здалеку він виглядає монолітною невеликою кам'яною будівлею, а з близької відстані - це каскад терас з різноманітними спорудами - стінами, баштами, будинками. Загальна площа замку 14 тис. кв. метрів і складається він з трьох частин - Верхнього, Середнього і Нижнього замків. Найстаріший - Верхній замок (XIV-XVI ст.) - Знаходиться на вершині гори; Середній (XVII ст.) - На терасі, на 6 метрів нижче і Нижній замок (XVII ст.) - Ще на 10 метрів нижче. Сучасний вигляд замок придбав на початку XVII століття, коли була закінчена забудова всіх чотирьох терас Замкової гори.
Комплекс замку в плані є витягнутим декілька скошеним прямокутником. Він весь оточений сухими ровами 10-12 метрової глибини і кам'яними стінами в 3-3,5 метра завтовшки. Навколо замку розміщено вісім бастіонів побудованих в XVII столітті, раніше на бастіонах розташовувалася артилерія. Біля воріт в Нижній замок, будівництво якого закінчили в 1670 році, стоять два кулястих бастіону, що прикривали вхід в разі небезпеки. Раніше поруч з Нижнім замком стояла сторожова вежа, залишки якої можна побачити і сьогодні. Нижній замок був основним місцем дислокації замкової варти, від Середнього замку його відокремлював рів з підйомним мостом.
Навколо Середнього замку розміщено чотири бастіону. Замок має великий внутрішній двір оточений дво-триповерховими будівлями. У Середньому замку раніше містилися казарми для гарнізону, арсенал, рицарський зал, кухні, комори. За Середнім замком підносяться кам'яні стіни зведені в ХІV столітті - це стіни Верхнього замку, в дво-триповерхових будівлях якого була колись резиденція власників замку. З північної сторони Верхній замок захищають два бастіони. У ньому розміщені княжі палати, три круглі вежі, замкова каплиця (раніше тут була замкова церква). У внутрішньому дворі знаходиться замковий колодязь - унікальна споруда глибиною 85 метрів.
Навколо Замкової гори ще в XVI столітті був викопаний водяний рів, укріплений дубовим частоколом - паланком. Від цього паланка відбувається і сучасна назва замку (хоча і рів і частокіл давно зруйновані).
Археологи допускають, що зміцнення на горі неподалік сучасного Мукачева стояло ще в ІХ столітті, хоча точної дати заснування замку сучасники не знають. У ІХ-Х століттях територія Закарпаття належала до земель Київської Русі, відповідно Мукачівський замок у первісному вигляді був російським (читай українським). Причиною появи замку стало вигідне стратегічне положення на шляху кочових племен (спочатку угрів, потім половців). Набіги кочівників повторювалися дуже часто, але жодного разу Мукачевський замок захоплений не був. У ХІ столітті Угорське королівство захопило Закарпаття, саме цим періодом датуються перші письмові згадки про Мукачівському замку. З тих пір замок став угорським. Замок Паланок -1642723006
Угорська хроніка свідчить що укріплена кам'яними стінами в період правління короля Ласло цитадель в 1086 році витримала п'ятиденну облогу і штурм половців хана Кутеська (тоді половці спустошили Закарпаття, але Мукачівський замок взяти не змогли). Не взяли замок навіть орди Батия, які пройшли Закарпаттям в 1241 році (цього робити вони навіть не намагалися). Після їх відходу фортецю значно укріпили, на випадок нового монголо-татарської навали.
З ХІІІ по ХІV століття замок був власністю угорських королів династії Арпадовичів і королів династії Анжу - Карла Роберта, Людовика Великого, Єлизавети Анжуйської. Він охороняв військово-стратегічні шляхи і мав постійний гарнізон на чолі з капітаном. Основні споруди тодішнього замку були виконані в романському стилі. Замок складався з однієї квадратної вежі-донжона - модного в той час фортифікаційної споруди (вона не збереглася до наших днів).
Військово-стратегічне розташування замку сприяло зацікавленості в ньому угорської королівської династії. Але в кінці ХIV століття Паланок отримав нового власника - їм став родич угорського короля Жигмонда, подільський князь Федір Корятович.
Корятович приїхав до Угорщини просити про військову допомогу у Жигмонда проти литовського князя Вітовта, але натомість король запропонував Корятовичу залишитися в Угорщині. У 1396 році Корятович став тимчасовим володарем Мукачівської та Маковецькій доміній Угорського королівства. Його резиденцією став Паланок.
С Корятовичем почалася нова ера існування Мукачівського замку. Відбулася корінна перебудова існуючих будівель фортеці і будівництво нових. Паланок почав виконувати не тільки оборонну функцію, але і житлову, адже до башти-донжона, яку стали називати Старою, прибудували кам'яну двоповерхову споруду - житло для княжої сім'ї і челяді. У 1401 році замковий двір обнесли сухим ровом і кам'яною захисною стіною заввишки до 10 метрів. Замок придбав прямокутну форму в плані. На кутах захисної стіни звели циліндричні вежі (три з них збереглися до наших днів). Ворота в замок розташували по центру кріпосної стіни, між двома баштами.
Во дворі Верхнього замку стоїть криниця. Її глибина 85 метрів, діаметр верхньої частини 2,5 метра. Спорудили колодязь саме за часів Корятовича. У разі тривалих облог він повинен був забезпечувати захисників питною водою. У стінах колодязя до глибини 71метр були видовбані ступені. На глибині 83 метри розміщувалися два резервуари для зберігання води. Кажуть, що раніше існував підземний хід, який з'єднував замок з містом і починався саме в колодязі. Про спорудження замкового колодязя існує немало легенд. За однією з них колодязь довбали декілька років, але до води добратися не могли. Тоді князь пообіцяв щедру винагороду тому, хто продовбає колодязь до води. І до води добралися - знайшовся умілець, який продовбав колодязь. Звичайно, це був чорт ... Воду з колодязя набирали до 1897 року.
Федір Корятович, значно зміцнивши фортифікаційну систему замку, поповнив і його військовий арсенал - на стінах і баштах встановили 164 гармати. За часів князя Корятовича замок займав лише верхню терасу Замкової гори. Сама гора була обнесена водяним ровом і дубовим частоколом - паланком. Тоді замок і отримав свою сучасну назву.
Після смерті Федора Корятовича у 1414 році Мукачівський замок перейшов у володіння його вдові - княгині Ользі, а після її смерті в 1418 році володарем замку став регент (тимчасовий правитель) Угорського королівства Янош Гуняді.
Довгий час Паланок був майоратним замком угорської корони. Але період могутності Угорського королівства закінчився в 1526 році, після того як королівське військо було вщент розбите турками в битві під Могачем, а південні регіони країни перейшли у владу Османської імперії. Почався період боротьби за сфери впливу в Угорщині між Австрійською династією Габсбургів і князями, Трансільванії. Власники Паланка почали мінятися дуже часто.
В середині XVI століття Мукачівський замок захопили австрійці. Під час облоги його сильно пошкодили. Згодом, після поразки австрійської армії під Хустом, Паланок знову став угорським. У 1570 році король Максиміліан ІІ віддав його, разом з усією Мукачівської домінією сім'ї Гашпара Магочі. Ця сім'я володіла замком до 1595 року. У 1595 році, за домовленістю між королем Рудольфом і князем, Трансільванії, Жигмондом Баторі, Паланок перейшов у власність князівства Трансільванії. Його новим власником став воєвода Жигмонд Ракоці.
У XVI-XVII століттях продовжилася забудова Замкової гори. На терасі, нижче Верхнього замку, збудували "Нижній" і "Передній» замки. «Передній замок» представляв собою укріплення воріт - «барбакан». Згодом ці два замки утворили Середній замок.
В 1625 році власником Мукачевського замку став князь Трансільванії Габор Бетлен, але вже через чотири роки замком знову заволоділа родина Ракоці. Дьордь ІІ Ракоці перетворив замок у столицю свого князівства. Після смерті Дьордя II в 1648 році його дружина Жужанна Лоранфті продовжила реконструкцію замкових укріплень. Саме вона побудувала Середній і Нижній замки.
До 1660 року Мукачевським замком правил Дьордь ІІ Ракоці. Після смерті Дьордя ІІ у фортеці оселилась його вдова Софія Баторі з сином Ференцем ІІ Ракоці. Софія, фанатична католичка, мала прогабсбурську орієнтацію, а її син, протестант - антигабсбурську. У 1670-71 році Ференц ІІ брав участь у змові проти австрійців, який зазнав невдачі. Після невдалого змови Ференц ІІ Ракоці відійшов від політики і незабаром помер. У замку залишилася його вдова, дочка хорватського правителя Ілона Зріні і двоє дітей - син Ференц (майбутній керівник угорського визвольного повстання) і дочка Юліана. Саме до Ілони Зріні перейшов Паланок після смерті Софії Баторі, і саме з нею пов'язана одна з найбільш яскравих сторінок історії замку.
После смерті Ференца ІІ Ракоці Ілона Зріні вдруге вийшла заміж. Її новий чоловік, відомий угорський політик Імре Текелі, був прихильником Туреччини. Через його зносини з турецьким султаном і політичні інтриги в 1685 році австрійські війська, які вели у той час запеклу війну з турками, оточили Мукачівську фортецю. Імре Текелі у той час був у Туреччині, тому оборону замку очолила Ілона Зріні. Перші сім місяців правителька успішно відбивала штурми австрійців. У квітні 1686 року австрійці зняли облогу, але на початку 1687 - почали її знову. 27 місяців тривала героїчна оборона Мукачівського замку. На початок 1688 року він був єдиним нескореним австрійцями пунктом Трансільванського князівства. Після безлічі марних спроб взяти замок, австрійці пішли на обман - вони сфабрикували лист, ніби-то б від Імре Текелі, до захисників Паланка. Брехливе послання закликало захисників припинити оборону. Піддавшись обману, 15 січня 1688 року Ілона Зріні підписала акт про капітуляцію.
С 1688 року замок потрапив під владу австрійців. За наказом імператора Леопольда Другого була виконана реконструкція замку, завдяки якій він придбав сучасний вигляд. Замок відбудували відповідно до фортифікаційних вимог того часу. Були знесені високі башти і старий донжон, систему оборони перенесли від стін на вершині Замкової гори до її підніжжя. Замок набув вигляду низької фортеці з виступаючими бастіонами і кількома лініями польових укріплень під горою.
Не встигла закінчитися реконструкція, як Паланок потрапив у вир національно-визвольного угорського повстання (у якому активно брали участь русини-українці) і знову змінив власника. Ним став керівник повстання Ференц ІІ Ракоці. Перша спроба захоплення Мукачева і замку (у 1703 році) була невдалою. Тоді австрійський гарнізон, за підтримки військових частин генерала Монтекуколлі, відбив напад повстанців і витіснив їх з міста. Але в листопаді 1703 року повстанці вдруге оточили Паланок.
Опір австрійського гарнізону було подолано 16 лютого 1704. Новий власник замку знову реконструював і укріпив його.
У 1705 році Мукачівська цитадель стала повноцінною столицею Трансільванії - сюди був переведений монетний двір.
Восемь років тривала боротьба угорських повстанців (куруців) проти австрійського поневолення, і весь цей час Паланок був їх центром. Але повстання потихеньку загасало. Австрійці захоплювали все нові території Угорщини. На початку 1711 року Паланок залишався єдиним опорним пунктом армії повстанців. 24 червня 1711 захисники замку капітулювали. На два століття Мукачівський замок став власністю австрійської корони.
У 90 роках XVIII століття Паланок було перетворили на в'язницю. Він став однією з найбільш суворих політичних в'язниць Австро-Угорщини. Вже будучи в'язницею замок пережив велику пожежу, під час якої повністю згоріли всі дерев'яні будівлі замку. У 1848 році Паланок з політичної в'язниці перетворили на звичайну, а звичайну ліквідували у 1896.
Зараз Паланок - це відреставрована середньовічна фортеця. У ньому функціонують: історичний музей, картинна галерея з виставкою сучасних живописців, художній салон, виставка «Дерев'яні церкви Закарпаття». Є в замку затишні кав'ярні, які привітно зустрічають відвідувачів - українських та іноземних туристів.

Замок Паланок Карта

Коментарі

 • Віктор 05.02.2016

  Все класно, але для чого в статті серед тексту поміщено фото Кам"янець-Подільської фортеці?

 • Анастасия 18.10.2012

  Замок просто супер......Ми класом їздили ...Екскурсія кльова....

 • Татьяна 12.01.2012

  Очень красиво, просто огромное количество эмоций!

 • Віталія 10.06.2011

  Замок просто супер...особливо сподобався краєвид міста Мукочево з подвіря цього замку)