Трипілля

15930 Переглядів

Опис

Трипілля-1643034898Село Трипілля знаходиться в Обухівському районі Київської області. Його назва походить від характеру місцевості, де воно знаходиться, адже саме тут сходяться три родючих поля, розділені річками Стугна, Червона та Бобриця.
Трипілля відоме тим, що наприкінці XIX століття чеський учений Вікентій Хвойка, відкрив на його території залишки невідомої стародавньої культури мідного віку, названої надалі трипільської. Вік знайдених предметів був визначений близько семи тисяч років.
Проводивши численні розкопки, археологи дійшли висновку, що саме тут придумали перше колесо (6500 років тому), і тут була одомашнена першого коня (вісім тисяч років тому). З трипільською культурою пов'язують і перше в Південно-Східній Європі використання металу - самородної міді, з якої виготовляли зброю, прикраси, пристосування для рибного лову.
Трипільська цивілізація - це ціла зв'язка гіпотез і загадок. Наприклад, ніхто не знає, чому трипільці, побудувавши місто і проживши в ньому кілька десятиліть, спалювали свої житла і йшли на нове місце. Одне з пояснень - екологічне: вичерпавши природні ресурси навколишньої місцевості, трипільці кидали насиджене місце і шукали нове. Саме цим фактором пояснюють, наприклад, те, що індіанці майя покидали свої високорозвинені міста. Але є й інша цікава гіпотеза: сліди згарищ говорять не про руйнування, а про творення. На думку деяких дослідників, трипільці користувалися вогнем при зведенні своїх багатоповерхових жител. Для перевірки цих гіпотез на Черкащині був проведений унікальний історико-археологічний експеримент: неподалік від села Тальянки (де виявлені сліди одного з найбільших трипільських міст) було зведено, а потім спалено "трипільське житло". При будівництві цієї споруди учені експедиції інституту археології НАНУ використовували добуту в ході численних розкопок інформацію про справжні трипільських житлах.
Сьогодні в Трипілля знаходиться археологічний музей. Внутрішня і зовнішня експозиції музею присвячені трипільській культурі.
Поруч з археологічним музеєм, в найвищій точці Трипілля, розташований найбільший примітний у Київській області пам'ятник, присвячений подіям громадянської війни 1918 - 1920 рр.. У той час ця ділянка Придніпров'я контролювала банда Зеленого. Саме для боротьби з нею київська влада в 1919 році направила сюди великий загін. Операція, що отримала назву Трипільського походу, виявилася невдалою, а над її учасниками була здійснена жорстока розправа. У 1938 році в пам'ять про загиблих героїв тут встановили обеліск, пізніше зруйнований фашистами. Новий пам'ятник учасникам Трипільського походу був поставлений лише в 1956 році. Гранітний обеліск, висотою в 26 метрів, підноситься на місці розстрілу героїв. Обеліск увінчаний традиційною для монументальної архітектури радянського часу п'ятикутною зіркою, а на лицьовій його частини укріплена чавунна плита з роз'яснювальними написами і барельєфами.

Трипілля Карта

Коментарі

  • Наталя 27.12.2011

    Цікаво побувати в таких місцях, побачити речі, які залишились від пращурів. В музей корисно сходити учням, які проходять курс з історії України, дуже пізнавалино буде