Свіржський замок

17829 Переглядів

Опис

Свіржський замок-1642788753Розташований у мальовничій місцевості на березі річки Свірж, цей замок завжди привертав романтиків. Свіржський замок до сих пір залишається одним з найкрасивіших в Україні.

Свіржський замок розташований на мальовничому пагорбі, оточеному з трьох боків широким ставом. Документальних даних про час його заснування немає. На думку дослідників, він міг бути зведений ще в XV ст. Дата "1530", зафіксована над порталом головного входу, засвідчує, очевидно, проведення його перебудови родиною шляхтичів Свіржських, якої на той час належав замок.
У період польсько-козацьких війн зміцнення в 1648 р. зруйнували козацькі загони. З другої половини XVII ст. замок переходить у власність каштеляна галицького, графа Олександра центнера, який вирішив перебудувати його в укріплену резиденцію. Серед науковців поширена думка, що Свіржський замок перебудовував і зміцнював військовий інженер, архітектор Павло Гродзіцький, який тоді працював у Львові над спорудженням Королівського арсеналу.
Під час реконструкції територія зміцнення була значно розширена. Свіржський замок складався з двох дворів - парадного і господарського, які розташовувалися на різних рівнях і з'єднувалися сходами. За планувальної конфігурацією периметральних забудову дворів було наближено до трапеції, розділеної навпіл. Верхній, парадний, двір, оточений одноповерховими житловими будинками з підвалами, нагадував регулярний замок з надбрамної, двома наріжними з півдня і однією з північного заходу квадратними в плані баштами. Свіржський замок-1642788753
На осі надбрамної двох'ярусної вежі з протилежного від неї боку, на терасі містився одноповерховий палац (із зовнішнього боку - двоповерховий). Нижній, або господарський, двір з окремими в'їзною брамою примикав до парадного із заходу і формувався одінетажнимі будівлями з підвальними приміщеннями. У центрі західного корпусу розміщувалася п'ята, квадратна в плані, башта замку.
Незважаючи на подальші руйнування (пожежа в 1892 р., Перша світова війна) і відновлення замку, сформована в XVII ст. його планувально-просторова структура залишалася в цілому незмінною і такий дійшла до наших днів. Вціліли і білокам'яні портали входів, обрамлення вікон та інші елементи декору, виконані в стилістиці пізнього ренесансу. Яскравий зразок поєднання оборонної та житлової функцій Свіржський замок розкриває історичний процес переростання замку в палац. 

Як дістатися

• громадським транспортом:
Зручніше за все - зі Львова з автостанції № 5 (вул. Зелена) маршрутками, що їдуть на Перемишляни через Свірж (періодичність кожні 30-60 хв.).
• власним транспортом:
Свірж знаходиться за 40 км від Львова. Їхати Трасою Н-09, потім в Бібрці поворот наліво на трасу Т-14-11.

Свіржський замок Карта

Коментарі

  • Наталья 09.09.2011

    Очень жаль, но во время нашего велопутешествия по Львовщине именно этот замак мы и не нашли (((( Просто проехали мимо, так как спешили найти ночлег.... Но обязательно туда еще вернемся, что бы подробней расмотреть его!!!