Спасо-Преображенський кафедральний собор Дніпропетровська

11573 Переглядів

Опис

Спасо-Преображенський кафедральний собор Дніпропетровська-1624094275Спасо-Преображенський кафедральний собор Дніпропетровська - головний храм Дніпропетровської єпархії Української Православної Церкви, освячений на честь Преображення Господнього. Собор збудовано в 1835 році за архієпископа Гавриїла (Розанова).
Знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, площа Жовтнева, 1
Преображенський собор став початком будівництва міста Єкатеринослава. 13 жовтня 1786 Катерина II офіційно затвердила перший генеральний план будівництва  Єкатеринослава. 
 Клод Геруа став автором першого проекту Преображенського собору, який мав вигляд грандіозної базиліки з великим куполом та портиками - восьмиколонний портик коринфського ордера на головному фасаді і шестиколонний портикй на бічних фасадах.
Але цей проект так і не був здійснений.
Будівництво Спасо - Преображенського кафедрального собору Дніпропетровська почалося в 1787 році.
 І тільки через 48 років, в 1835 році, Преображенський кафедральний собор був остаточно добудований.
 Після Жовтневої революції 1917 року Преображенський собор хотіли знищити. Проте вдалося зберегти. І під виглядом музейного експоната залишився на колишньому місці унікальний іконостас собору, хоча ззовні від минулої краси не залишилось і сліду. За наказом були розібрані куполи і шпиль дзвіниці, як предмети, ідеологічно шкідливі для народу. Лише чотирьохсотпудовий дзвін віруючі дивом встигли закопати за огорожею церкви.
Під виглядом музею Преображенський собор Дніпропетровська зустрів і проводив Велику Вітчизняну війну. У 1941 році, з дозволу німецької влади, тут на час відновилися богослужіння. 

Проте через деякий було спалено практично все, що знаходилось в соборі, включаючи і унікальний іконостас.

Ну а сам собор був перетворений на склад паперу видавництва «Зоря».
З 1975года по 1988року в приміщенні Преображенського собору знаходився музей релігії та атеїзму.
21 січня 1992 Спасо - Преображенський кафедральний собор Дніпропетровська був офіційно переданий Українській Православній Церкві. Розпочалася робота по відновленню його історичної первозданності.

Спасо-Преображенський кафедральний собор Дніпропетровська Карта

Коментарі