Севастополь

11138 Переглядів

Опис

Севастополь-1635031193«Фіолентом» севастопольці називають не тільки сам мис, але й усю величезну терито­рію, що розкинулася від мису Каябаши на пів­денному сході до бухти Голубої на південному заході.

Мис Фіолент - найкрасивіше, легендарне і дивне за своєю самобутністю місце на око­лицях Севастополя. М'яка вапнякова порода Фіолента, що постійно вимивається течіями та штормами, утворює абсолютно унікальні з погляду геології контури берега. На під­водній частині урвистих скель можна зустріти безліч неповторних гротів, печер, кам'яних навалів і природних поглиблень. Від мису в море йде кам'яне пасмо. У давнину тут роз­бився не один корабель, тому цікаві знахідки, що дійшли до нас від старовинних мореплав­ців, у цьому місці не рідкість. Найбільший інтерес викликають глибини від 8 до 18 м; в районі мису бувають сильні течії.

Неподалік від мису Лєрмонтова є грот-сифон. Вхід у грот знаходиться на глибині 5,5 м. Після нетривалого підпірнання можна випливти всередені грота-сифона. В яскра­вому світлі підводного ліхтаря висвічуються склепінчасті стелі невеликої печери. Біля самої стіни можна сісти на камінь, витягнути загуб­ник, зняти маску, огледітися, подихати «підвод­ним» повітрям.

Неподалік від мису Фіолент у морі розта­шовані дві скелі, що стоять окремо, - Орест і Пілат. Максимальна глибина біля під­ніжжя - 12 м. У більшій скелі знаходиться наскрізний грот, через який можна пропливти.

Навколо - завали великого каміння, між яким полюбляє гратися риба.

Печери і гроти біля «автобату» (глибина 3-8 м), грот Діани (глибина 2-12 м) - це уні­кальні місця в районі мису Фіолент із незви­чайною природою, яка викличе захоплення у будь-якого дайвера.

Район мису Херсонес (не плутати із запо­відником «Херсонес Таврійський»). Територія мису достатньо велика як з боку Севастополя, так і в напрямку мису Фіолент, тому занурення можуть здійснюватися на різних глибинах -від 10 до 40 м. Унікальний ландшафт із нави-салих скель, гротів і глибоких каньйонів додає особливого колориту цим місцям. Сильні течії - характерна особливість мису Херсонес, тому занурюватися з катера тут можуть тільки досвідчені дайвери.

Підводним продовженням мису є вели­чезна підводна коса, що йде на декілька сотень метрів у море. На дні - цікавий схід­частий рельєф, сходи з перепадом 10 м. На цьому місці під час підводної археологічної експедиції були знайдені фрагменти кера­міки, якорі, датовані X ст. н. є. Глибини - від 20 до 40 м.

На схід від Херсонеського маяка розта­шована красиве кам'яне пасмо з глибинами 18-22 м. Не дуже великі валуни переходять у високі (до 10 м) скелі, що прямовисно йдуть до самого ґрунту. Глибина плавно збільшується і досягає 22 м. Далі по маршруту можна поба­чити два адміральські якорі, вік яких близько 150 років. Пасмо розвертається кільцем, утворюючи внизу своєрідний амфітеатр. На стінці глибина метрів 10, на ґрунті -близько 25. Чим ближче до самого мису, тим помітніший вплив підводних течій, які іноді серйозно перешкоджають просуванню по маршруту.

На південь від Херсонеського маяка, на глибині 22 м розташований підводний каньйон. Скелі прямовисно підіймаються вгору, до поверхні. Серед великих валунів можна зустріти стародавні якорі. Тваринний світ різноманітний: багато кефалі, султанки, ставридки, є горбиль і минь, зустрічається камбала.

Радянський літак 1-16. Літак був збитий німцями в 1944 р. (впав носом у воду). Роз­міри об'єкта невеликі - всього 4 м. Пропелер дволопатевий, одна лопать зігнута під час удару об воду і ґрунт. У носовій частині -дуже зігнуте дуло кулемета, яке обросло водоростями. Непогано збереглися двигун, приладова дошка, фюзеляж. Біля літака можна знайти в піску фрагменти його оснащення -тяга, частини хвостового оперення, розпо­дільники і под. Усередині труб каркасу серед переплетення дротів завжди граються дрібні строкаті рибки і ховаються краби. На глибині 15-17м - ефектний ландшафт зі склепін­частими кам'яними арками. Дно - велике каміння, галька.

У Голубій бухті є грот-башта. Щоб туди потрапити, потрібно занурюватися з катера чи проплисти від берега уздовж кам'яного пасма 150-200 м. На глибині 10 м знахо­диться отвір, через який можна потрапити всередину. Через декілька метрів вузький прохід розширюється, і можна потрапити в досить велике приміщення, де вільно можуть розміститися чотири особи. В одній зі стін немов кимось прорубане вікно. Ліво­руч є ще одна «кімната». Світло проникає в неї зверху - через наскрізні вертикальні отвори у «стелі».

На південному заході від мису Херсонес можна також подивитися військовий транспорт навпроти 35-й батареї. Це затонулий корабель післявоєнного часу, що непогано зберігся. Судно близько 50 м завдовжки, розвернуте могутнім вибухом, лежить на рівному кілі. В надбудові видно відкриті люмінатори з вибитим від вибуху склом. Корпус судна дуже обріс молюсками. Глибини - 17-25м. Рельєф дна рівний; велике каміння, галька, пісок.

На захід від мису, біля входу в Очеретяну бухту Севастополя, на глибині 22-24 м розташований мінний загороджувач "Дооб" (колишній пасажирський теплохід), який 11 лютого 1942 р. підірвався на міні. Під­вищення над ґрунтом - 4 м.

Севастополь-1635031193У Козачій бухті на глибині 20 м лежить німецький літак-човен «Дорнье-24» (1943 p.). На борту чітко видно німецький хрест; фюзе­ляж практично цілий, але дуже замулений. Два крила лежать на відстані 50-100 м.

На глибині 15 м можна побачити залишки двох фрегатів англо-французької ескадри, загиблих під час шторму 2 листопада 1854 р. Добре збереглися шпангоути і снасті кора­блів. За знахідками, один із кораблів був медичним судном.

Мис Маргопуло. На глибині 14 м знахо­диться радянський військовий літак, зби­тий у 1943 р.

Північна коса - красивий підводний ланд­шафт довжиною більше 100 м. У цьому місці були знайдені фрагменти кераміки.

Бухта Кругла. На траверзі бухти знахо­диться місце загибелі стародавнього корабля. На глибині 15-22 м зустрічаються фрагменти стародавніх амфор.

Якщо пірнати з катера напроти парку Перемоги, то можна подивитися своєрідний «Музей якорів». Йдучи з глибини близько 20 м у напрямку до берега, послідовно проходимо різні якорі - від величезного якоря з броне­носця до порівняно невеликих екземплярів (імовірно, з парусно-моторних шхун). Рельєф дна рівний; велике каміння, пісок.

Мис Товстий - мальовниче місце, де водиться багато риби. На глибині 12-18 м можна побачити деталі літаків часів Великої Вітчизняної війни.

Бухта Стрілецька. На траверзі бухти про­стежується незвичайний ландшафт дна з під­водними скелями, висота яких близько 10 м. Можна зустріти фрагменти грецького винного порту (17-23 м).

Окремо слід сказати про дайвінг у районі заповідника «Херсонес Таврійський». Пірнати тут і в Карантинній бухті можна нескінченно довго, і найцікавіше - завжди знайдеш щось нове. Прибережні води Херсонесь­кого заповідника відрізняються красивим підводним рельєфом: гроти, залишки крі­посних будівель, східчасте дно... На сходах лежать уламки античного глиняного посуду, багато ручок від амфор, черепиці. З часів Кримської війни збереглися ядра, картеч. Дуже багато якорів, причому різних епох. Після Великої Вітчизняної війти - гільзи від снарядів корабельних гармат і кулеметів. Глибини - 7-18 м.

Акваторія Карантинної бухти є старо­давнім Херсонеським портом. На глибині 10-12 м під шаром піску, дрібного каміння і водоростей вгадуються залишки старо­давніх споруд Херсонеса, що зникли під водою. На ґрунті видно невеликі якорі, іноді унікальні, є також місце загибелі торпедного катера. Дно - переважно мул, пісок, дрібне каміння, водорості.

Якщо пірнати з катера напроти собору Св. Володимира, то на глибині близько 20 м можна спостерігати два великих півтораметро­вих якорі XIX ст. Серед каміння і піску можна побачити уламки античного глиняного посуду, ручки амфор.

На північ від Севастополя також є цікаві під­водні об'єкти. Під час шторму 1854р. на від­різку до мису Лукулл загинуло 11 англійських і турецьких кораблів. Залишки одного з них знайдені в гирлі р. Качі. Корабель лежить на глибині 6 м на відстані близько 300 м від берега.

Для дайверів, що практикують «технічний дайвінг», у Севастополі пропонуються зану­рення на підводний човен «Скат» (глибина 65 м), два підводні човни типу «Нарвал» (70 і 78 м), пароплав «Ігнатій Прохоров» (96 м), пароплав «Ленін» (96 м), танкер «Маккавей» (106 м), а також на англійський парусник «Agnes Blaikie» (84 м) у Балаклаві.


Севастополь Карта

Коментарі