Руїни замку Тамплієрів в с. Середньому

12293 Переглядів

Опис

Руїни замку Тамплієрів в с. Середньому-1635279068Середнє - село в Ужгородському районі Закарпатської області. Місце розташування села повністю виправдовує його назва: Середнє знаходиться практично на середині шляху між Ужгородом та Мукачево, двома найбільшими містами Закарпаття. Існує версія, що зв'язує назву села з його місцем розташування посередині долини. Згідно з легендою, перші поселенці села довго переходили з місця на місце в пошуках майданчики, на якій можна було б осісти. Зрештою, вони зупинилися посередині між обраними раніше ділянками, від чого й пішла назва села.
Село Середнє стало відомим і увійшло до числа історично значущих місць Україні завдяки збереженим тут руїн середньовічного замку Тамплієрів. Дослідники замків Закарпаття Д. Поп та І. Поп, присвятили ряд своїх праць і замку в Середньому, стверджують, що це - єдина фортеця в Закарпатті, де в найбільш вцілілому вигляді збереглися елементи романського стилю.
Замок на місці сучасного села Середнього був побудований у XIII ст. представниками ордена Тамплієрів - найбільш потужного ордена в Західній Європі. У 1312 р., після розпаду ордена, замок перейшов до монахів ордену Святого Павла.
Після приходу на угорський престол короля Карла Роберта було проведено перерозподіл земель між магнатськими родами. На територію, де розташований Средненскій середньовічний замок, претендували пологи Палочі і Другети. Боротьба між кланами тривала протягом майже цілого століття, і в її результаті замок в Середньому дістався Палочі. Після смерті останнього представника роду Палочі в 1526 р. Середня разом з рицарським замком переходить у власність роду словацьких шляхтичів Добо.
XVII - XVIII ст. - Період постійних війн між Угорським королівством з одного боку - з Османською імперією, а з іншого - Австрійської. У Середнього неодноразово змінюються власники, а замок поступово занепадає. Особливо масштабні ушкодження були нанесені замку під час антигабсбургській виступів угорської шляхти на чолі з Ференцом ІІ Ракоці в 1703 - 1711 рр..
Сьогодні середньовічний замок Тамплієрів в Середньому служить цінним прикладом ранніх оборонних споруд середньовіччя.
Характерною рисою середньовічних феодальних замків є наявність донжона - головної вежі у внутрішньому дворі. Донжон Средненского замку - прямокутна в плані триярусна вежа, висотою в 20 м. і товщиною стін - більше 2,5. Вхід в донжон знаходився по центру східної стіни на рівні другого ярусу, і вели до нього дерев'яні сходи, які могли бути швидко знищені у разі небезпеки. На першому ярусі донжона знаходилися 2 приміщення, перекриті циліндричними склепіннями. В одному з цих приміщень розміщувалася гвинтоподібно білокам'яна сходи, що ведуть на другий ярус, а звідти вже інша сходи вели на третій. На першому ярусі виявлена ​​яма, закиданий камінням, що дає підстави припустити, що раніше тут знаходився колодязь. Через недостатню освітленості першого ярусу тут, швидше за все, знаходилися комори, арсенал і в'язниця.
Средненскій замок Тамплієрів був захищений двома оборонними лініями. Внутрішня лінія включала в себе кам'яні стіни з 4 баштами навколо замкового двору, а також подвійний коло насипів і ровів, заповнених водою. Зовнішня, дерев'яна лінія оборони являла собою ряд вкопаних дубових стовбурів, так званий «паланок». До наших днів від цих оборонних ліній збереглися тільки залишки насипів і ровів.
Важливу роль у системі оборони лицарського замку грали західна і південна стіни, з яких добре оглядав вхід у двір замку. У цих стінах, відповідно, зроблено найбільшу кількість вікон-бійниць.
Середньовічний замок в Середньому неодноразово виступав місцем битв і змінював своїх власників. Протягом століть він отримував значні каліцтва, усувати які ніхто не поспішав. У 1972 р. в Среднянском замку проводилися консерваційні роботи.
Крім руїн середньовічного замку Тамплієрів Середнє славиться ще й древніми винними погребами. М'який клімат був сприятливий для розвитку виноробства. Ще в XVII ст. вина з Середнього експортувалися до Європи. Сьогодні в Середньому збереглися винні погреби XV ст. Туристи із задоволенням приїжджають сюди на екскурсії і на дегустації справжніх закарпатських вин.

Руїни замку Тамплієрів в с. Середньому Карта

Коментарі