На найвищу точку Криму — Роман-Кош

18180 Переглядів

Опис

На найвищу точку Криму — Роман-Кош-1627476127Піднятися  на вершину Роман-Кош можна декількома шляхами:

з Краснокам'янки;

з Ялти;

з гори Ай-Петрі, рухаючись гірською стежкою
по яйлі на північний схід (зліва залишиться
гора Кемаль-Егерек, далі - праворуч - Бесідка Вітрів);

з Амурського перевалу (для витривалих туристів) - піднятися по хребту Коник на бабуган-яйлу, рухатися на південний захід. Ліворуч залишиться вершина Зейтин-Кош (1537м).

Нижче наведено опис найкомфортнішого варіанта підйому - із сел.Краснокам'янка.

Щоб вийти до початку маршруту, слід обійти праворуч невелике озеро біля скелі Красний Камінь, повернути ліворуч, пройти фунтовою дорогою, яка перетинає галявину, і ввійти в ліс. Широкою і добре помітною дорогою зі слідами від автомобільних коліс йдете лісом хвилин 20, поки не побачите ще вужчу стежку, яка повертає ліворуч і йде вгору від осно­вної дороги. Повертаєте на цю стежку і про­довжуєте підніматися мальовничою лісовою стежкою, де внизу ліворуч шумить річка- Десь через годину стежка знову з'єднається з широ­кою дорогою на так званому «перехресті». У цьому місці необхідно повернути праворуч і продовжити підйом широкою дорогою. Під час підйому декілька разів зустрінуться такі «перехрестя». Пам'ятайте, що на перехрестях ви повинні завжди обирати ту дорогу, яка йде ВГОРУ! Половина підйому проходить через найкрасивіший сосновий ліс. На середині підйому сосновий ліс зміниться на буковий. Через 3-3,5 години від початку шляху та ж сама дорога приведе вас до галявини, від галя­вини через молодий сосновий лісок виведе до наступної великої галявини, на якій побачите місця відпочинку туристів і джерело. Попе­реду видніються стрімкі схили з невисокими соснами; якщо трішки піднятися, то до пано­рами Аю-Дагу додадуться скелі Адалари.

Від джерела треба пройти трохи вгору, через галявину, і, скоротивши петельку, вийти на попередню дорогу, яка веде до Гурзуфського Сідла. Підйом від Красного Каменя до Гурзуф­ського Сідла (6 км) займає в середньому 4 год.

Гурзуфське Сідло - один із найвищих перевалів у Голов­ному пасмі Кримських гір. Цей перевал і «романівська дорога» з давніх часів пов'язували Гурзуфську долину з центральною частиною Криму.

Із перевалу Гурзуфське Сідло починається стежка, якою за півгодини можна піднятися на найвищу точку Криму - Роман-Кош. Від пере­хрестя на перевалі добре помітна і втоптана стежка веде: праворуч - до Роман-Кош, ліво­руч - до Бесідки Вітрів.

Вершина Роман-Кош знаходиться на території Крим­ського природного заповідника. Офіційно вхід до запо­відника заборонений. В літні місяці на перевалі гурзуф­ське Сідло велика вірогідність зустріти представників охорони заповідника, які найчастіше туристів відправля­ють назад.

Бесідка вітрів збудована у 1956 р. Вона є кам'яною коло­надою під куполом. Діаметр колонади близько 4 м, висота альтанки -6 м. На підлозі - мозаїчне зображення рози вітрів. Цим і пояснюється така романтична назва альтанки.

У цьому місці яйли часто дмуть сильні вітри, швидкість яких досягає 40 м/с Оте назва альтанки цілком виправ­дана. В 1998р. альтанка була відреставрована, і зараз над входом до неї можна прочитати нову назву - «Зоре­пад спогадів». Влітку 2001 р. на честь 10-річчя незалеж­ності України через 50 м на захід від Бесідки Вітрів був встановлений великий дерев'яний хрест близько 6 м заввишки.

Незабутній вид відкривається з гори Роман-Кош. З одного боку - плоскогір'я Бабуган-яйли (з кримськотатарської - «яйла, де росте беладонна»), яке простягається майже до Алу-шти. З іншого боку, на північ, вкрита лісом міжпасмова улоговина відокремлює Головне пасмо від другого, внутрішнього, пасма. Видно гладінь Партизанського водосховища біля Сім­ферополя, Кримську астрофізичну обсервато­рію у сел.Научний, Чуфут-Кале, Тепе-Кермен і Киз-Кермен (гори внутрішнього пасма, де за часів середньовіччя розташовувалися так звані «печерні міста»).
Спуститися з вершини можна шляхом під­йому десь за Згод.

На найвищу точку Криму — Роман-Кош Карта

Коментарі