На Демерджі

7981 Переглядів

Опис

На Демерджі-1620725796

Гора Демерджі знаходиться порівняно неда­леко від шосе Сімферополь - Алушта. До с.Лучисте, яке розташоване біля підніжжя гори, регулярно ходять автобуси від Алуштинського автовокзалу. До відгалуження шосе, що веде до цього села, можна під'їхати на тролейбусі, який їде із Сімферополя, Алушти або Ялти, а також на власному автомобілі.

Від тролейбусної траси дорога робить велику чотирикілометрову дугу; десь на сере­дині «дуги» необхідно повернути ліворуч і йти вгору, до величезного завалу каміння.

Уже на перших хвилинах шляху побачите, чи зручне ваше взуття для походу, чи важка ноша, чи добре вона вкладена. У туристів є пра­вило: на початку маршруту пройти 10-15 хв, а потім зробити невеликий привал і навести лад зі спорядженням та взуттям. Такий привал краще зробити біля зупинки автобуса в сел.Лаванда.

Продовжуючи шлях шосе, пройдите де­кілька будинків сел.Лаванда II. На схилах зна­ходяться зелені (у період цвітіння - бузкові) плантації лаванди.

За 2 км від тролейбусної траси маєте пере­йти через сухе русло річки (під час паводків тут несеться каламутний потік). Річка Демерджі, довжина якої 14 км, бере початок на південно-західному схилі гори і впадає в море біля Алу­шти. Вона більш-менш повноводна навесні та пізно восени, а в межень майже пересихає. Через 10-15 м від мосту повертаєте ліворуч, на північ - на стежку, що веде до скелястого горба. Стежка звивається серед дерев, в'ється зеленими лугами, зникає в заростях кущів.

Подекуди на стовбурах дерев можна помітити дві сині смужки. Це маркування маршруту (далі на камінні та скелях буде чітко видно такі помітки).

На підйом на вершину горба ви витратите близько 20 хв. Тут можна оглянути залишки середньовічної фортеці Фуна (в перекладі з грецької - «димна»). Неподалік - руїни каміння, колишні житлові споруди села. Поряд із фортецею проходив торговельний шлях, що пов'язував передгір'я з узбережжям.

З кріпосного горба оглянете подальший шлях. Гора Демерджі звідси здається вже зовсім близько; дещо праворуч, до південного сходу, височать округлі, краплеподібної форми скелі, ліворуч - глиби кам'яного завалу, над яким підіймається 250-метрова прямовисна стіна Демерджі.

Біля підніжжя обвалу видно крони горіхо­вих дерев. Там з-під каміння б'є джерело, напо­внюючи цементний басейн, в який зливаються води ще двох джерел. Стежкою, що веде від фортеці, ви можете спуститися до джерела і відпочити в тіні горіхів. Потім від джерела вздовж обвалу польовою дорогою продовжу­єте шлях на південний схід.

Навесні 1894 р. страшний гуркіт пронісся околицею села біля підніжжя Демерджі.

Величезні глиби впали з висоти 200м, одна з них роз­била чотири будинки. Каміння котилося з гори і під час кримського землетрусу 1927р. Останній каменепад з Демерджі відбувся в серпні 1966 р. Він був таким знач­ним, що сейсмічна станція в Алушті зареєструвала його як землетрус.

Всього в обвалі сконцентровано більше мільйона кубіч­них метрів уламків. Об'єм найбільшого уламка, розітну того тріщиною, приблизно 2000 куб. м.

Між великим камінням обвалу і негустими чагарниками шипшини в'ється стежина; на одному з каменів є маркування маршруту, (гежка втоптана, орієнтири як на долоні -мблукати тут неможливо. Десь через 25 хв пішки від джерела піднімаєтеся на правий (ісрег яру. І ось перед вами знаменита Долина Привидів - надзвичайний дикий ландшафт. Численні фігури - продукти вивітрювання - надують фантастичних чудовиськ, казкових птахів і звірів, кріпосні бастіони...

Плавно звиваючись, стежина піднімається вгору. Підйом займає всього 30-35 хв, і ни виходите на узгір'я, яке заросло м'якою травою, до конусоподібної кручі. Звідси, огинаючи масив Південної Демерджі, стежина приводить до знайомої скелі, яку чудово видно з траси Сімферополь - Алушта. Цю скелю часто називають Головою Катерини, хоча зблизька вона більше нагадує голову сфінкса.

Біля скелі стежка розгалужується. Тепер слід повернути праворуч уздовж схилу, повз скельні урвища до невеликого перевалу між Північною та Південною Демерджі. Ця стежка зручніша: на ній немає стрімких підйомів, і вже через декілька хвилин від перевалу ви підніметеся на вершину Південної Демерджі.

Спуститися можна тією стежкою, що при­вела сюди. Але є коротший маршрут.

Потрібно повернутися до кручі, що нагадує кутову башту фортеці, і повернути по ходу руху ліворуч, у бік Лучистого. Тут стежка стрімкіша, ніж у Долині Привидів, однак вона подарує нові враження. Тільки намагайтеся йти обе­режно, не скидаючи випадкового каміння, -назустріч може підніматися інша група туристів.

Час, який ви витратите на маршрут, -5-6год, враховуючи привали і зупинки для короткого відпочинку.

На Демерджі Карта

Коментарі

  • Андрей 17.11.2011

    Поднимаемся регулярно на эту гору и всегда довольны. палатки, шашлычек, природа - что может быть лучше?! :)