Мисливський замок Шенборнів

18259 Переглядів

Опис

Мисливський замок Шенборнів -1642610307У селищі Карпати (Берегвар) між м. Мукачево та Свалява знаходиться мисливський замок Шенборнів. Виник на місці старого мисливського замку, побудованого в першій половині XVIII ст. Під час поточних ремонтів дещо змінився архітектурно-планувальний вигляд пам'ятника. Палац розташований в центрі території санаторію «Карпати» площею близько 50 га і входить до його комплекс як головний корпус.
Пам'ятник являє собою складний архітектурний об'єм, умовно складається з парадної частини, завершеною домінантною вежею з годинником (південне крило), господарської частини (північне крило) і об'єднує їх каплиці. Обидві частини палацу двоповерхові, башта з годинником - чотириповерхова. Східна частина має цокольний поверх, для спорудження якого використаний камінь з найближчих каменоломень.
А починалося все з простого дерев'яного будиночка, побудованого в 1840 році в урочищі Берегвар, який входив у володіння графів Шенборнів.
Власники цих місць дуже сильно любили полювання, частенько навідувалися сюди зі своїми гостями.
От і було вирішено побудувати тут мисливський будиночок, якому надалі судилося перетворитися в одну з архітектурних перлин Закарпаття.
У 1890 - 1895 роках графом Бухеймом Шенборном на місці дерев'яного будиночка був зведений замок.
Замок Шенборнів, як і багато європейських замки того часу, мав так звану астрономічну структуру.
У ньому кількість вікон - 365 - відповідає кількості днів у році, 52 кімнати відповідають кількості тижнів, а 12 входів - кількості місяців.
Замок побудований з цегли і покритий фігурною черепицею. В архітектурному відношенні замок близький за типом французьким ренесансним замках часів знаменитих «мушкетерів».

Пишномовність 4 різних за формами веж і ренесансних фронтонів, різномасштабність дахів та їх конструкцій - все це сприяє тому, що кам'яна маса втрачає свою вагу, як би виростає зі свого природного п'єдесталу, схилу гори.
Тому замок не є чужим у природному своєму оточенні.
Внутрішнє оздоблення теж вражає своєю красою: розкішні каміни, дерев'яні сходи, геральдичні леви.
Вікна каплиці, розташованої на другому поверсі замку, прикрашені дивовижними вітражами - герби з коронами та хрестами. Двері під'їздів та вікна над ними прикрашені вітражами на біблейські теми. Замок розташований у центрі чудового англійського парку, який займає 19 га.
Місце для спорудження замку було вибране настільки вдало, що навколишній ландшафт при влаштуванні замкового парку не потрібно було міняти.
У парку зібрано декоративні дерева не тільки з Підкарпатської Русі, а й з багатьох країн світу.
Тут росте більше 40 видів рослин, серед яких самшит, катальпа, канадська ялина, японська вишня, рожевий бук та маса інших ботанічних перлин.
Планування парку виконана дуже вдало, розташування дерев гармонійне, кожна група дерев на тлі сусідніх ще сильніше демонструє свою красу і більш чітко підкреслює принади сусідньої групи.
У парку розташований ставок, обриси якого в точності повторюють кордони імперії Габсбургів (Австро-Угорщини).
В саду також знаходиться «Джерело молодості і краси» з цілющою водою.
Парк у замку Шенборна Слава про красу цього замку розносилася далеко за межі Закарпаття.
У 1938-1939 році замком зацікавлених вався навіть такий «цінитель мистецтв», як рейхсмаршал люфтваффе Герман Герінг.
Представниками Герінга велися переговори з власницею замку графинею Шенборн-Бухгайм про його придбання, а також з урядом Карпатської України в особі Августина Волошина, однак у продажі замку було відмовлено.
З 1946 року на території замкового комплексу розпочав свою роботу санаторій «Карпати».
Він розрахований на 650 місць, має три спальних корпуси, один з яких - в замку, водолікарню з ванним відділом і закритим плавальним басейном, концертний зал, дендрарій з джерелом «Краси».
Санаторій спеціалізується на лікуванні хворих з патологією серцево-судинної і нервової систем.
Функціонує реабілітаційне відділення для постінфарктних хворих. Свого часу тут відпочивав відомий американський художник Рокуелл Кент.

Як дістатися
Від Ужгорода через с. Середнє.

Мисливський замок Шенборнів Карта

Коментарі