До «печерного міста» Мангуп

8047 Переглядів

Опис

До «печерного міста» Мангуп-1614997389У південно-західній частині Кримського півострова знаходяться цікаві пам'ятки середньовіччя - так звані печерні міста. Розташовані вони на окремих височинах або відрогах Внутрішнього пасма над широкими долинами в середніх течіях річок Альми, Качі, Вельбека. «Печерні міста» - назва умовна, не зовсім точна. Виникла вона у XVIII - початку XIX ст., коли ці «міста» були вже залишені мешканцями, а наземні житла їх зруйнувалися і заросли чагарником, подекуди навіть лісом. Збереглися лише численні печерні споруди допоміжного призначення: каземати, комори, хліви, всілякі культові споруди. Але в перших дослідників склалося враження, що це і є житла стародавніх городян.

До початку маршруту простіше за все добира­тися від с.Залісне (до села ходять рейсові авто­буси і маршрутні таксі з Бахчисараю, також до Залісного можна доїхати на автомобілі). За селом від шосе відгалужується польова дорога до підніжжя Мангупа.

Мангуп - великий, складений із мшанкових вапняків останець близько 200 м заввишки. Він височить, як острів, серед трьох суміжних долин - Каралезької, Джан-Дере і Адим-Чокракської. З трьох сторін обширне Мангупське плато закінчується скелястими урвищами (до 70 м по вертикалі), а північний схил прорізали три глибокі яри. Між ярами -чотири виступи, або миси, немов чотири гігантські пальці, витягнуті на північ. Усі три яри заросли хвойними і листяними деревами, чагарником, що робить підйом навіть у жаркий день не дуже стомливим. Найменш стрімкий підйом проїзжою частиною дороги, що йде через південний схил до головної брами міста у верхів'ях Капу-Дере. Туристи полюбляють підніматися маркованою стежкою через балку Гамам-Дере.

Хвилин через сорок після початку підйому по Гамам-Дере стежка підводить до башти, опо­витої зеленим плющем, що добре збереглася. Від неї стежка стрімко піднімається на правий схил яру вздовж оборонної стіни, що перетинає його верхів'я. Через пролом, де в середні сто­ліття, ймовірно, знаходилася брама, можна ввійти на територію міста. Ліворуч - печери, вирубані у скелі; праворуч - зарості дерев і чагарників. У кінці стежки - природний грот, у якому є джерело з питною водою. Від грота можна іншою, найближчою ліворуч, стежкою піднятися на плато.

Звідси відкривається дивний вид на ближні скелясті горби і дальні гірські ланцюги Голов­ного пасма: що не височина - то яка-небудь середньовічна пам'ятка. Усі ці пам'ятки колись були одним величезним комплексом, що скла­дався століттями.

До «печерного міста» Мангуп Карта

Коментарі

  • наточка 20.12.2011

    красота такая, отдых неверояный