Дністровський каньйон

29534 Переглядів

Опис

Дністровський каньйон -1638457974Дністровська долина з її ландшафтами має своєю неповторною красою та неповторним шармом ... Найбільш цікавим і самим мальовничим ділянкою Дністра є його відрізок у 250 км від гирла Золотої Липи до гирла Збруча - Дністровський каньйон. Дністер тече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних завиваючи - меандрів. Природа Дністровського каньйону своєрідна і неповторна. На його території знаходиться близько 100 пам'яток живої та неживої природи світового значення. Тут збереглися і унікальні еталони відслонень гірських порід.
Дністер бере свій початок в Бескидах біля підніжжя гори Розлуч на висоті 750 м. Загальна довжина річки складає 1362 км, площа водозабору - 72,1 тис. кв. км. У межах Івано-Франківської області довжина р. Дністер - 200 км. Сучасна назва Дністра походить ще з Київської Русі. Воно означає "бистра вода". Стародавні греки називали річку Тіріс, а ще пізніше Тірас. У римлян вона відома під назвою Данастріс, Данаструс. У турків - Турла.
Дністер має 386 приток. Головні з них: праві - Стрий, Свіча, Лімниця, Бистриця, Реут; ліві - Золота Липа, Cтріпa, Серет, Збруч, Смотрич. У гірській місцевості швидкість течії Дністра - 4 м / сек., На рівнині - близько 2м/сек., А в гирлі швидкість падає до 0,7 метрів в секунду. Русло річки звивисте. У верхній частині (до міста Самбір) це типова гірська річка, яка тече по вузькій долині з обривистими скелястими берегами. Ширина русла в гірській місцевості становить не більше 40 метрів, а в рівнинній - від 100 до 240 метрів.
Спустившись з гір, Дністер тече широкою, місцями заболоченою, рівниною, і течія його сповільнюється. Ріка тут тече по плоскогір'ю в невисоких, порослих вербами глинистих берегах, деколи утворюючи острови. Вода мутна і часто дрібна. У районі села Журавно підвищується спочатку лівий, а потім і правий берег ріки, русло стає кам'янистим, течія посилюється. Нижче древнього Галича долина Дністра звужується до ~ 200 метрів. Високі скелясті береги Дністра тут поросли листяними лісами і кущами, з-під скал витікають численні джерела. 

Дністровський каньйон -1638457974


 У середній течії Дністра на поверхню виходять кристалічні породи - граніти, гнейси, сієніти, утворюючи подекуди невеликі пороги і перевали. На ріці Дністер гори підходять так близько до ріки, що утворюють каньйон, в руслі якого і тече річка. Потоки в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку, перетворюючись в живописні водоспади.
Окремі частини скал нагадують швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів. На берегах ріки, в навколишніх селах зустрічаються пам'ятники культури різних народів, які в давнину населяли долину Дністра (церкви, костели, монастирі, палаци, руїни замків і фортець), зокрема, печери, деякі з них служили монахам скельних монастирів для життя і служби .
Долина річки була заселена людьми ще з давніх часів. На лівому березі Дністра, біля села Лука Врублевецька, збереглися залишки однієї з найдавніших в Україні стоянок раннього палеоліту (300 тисяч років тому). Городенківський район, який розташований на території Дністровського каньйону, являє собою один з найкрасивіших його ділянок, де долина річки має найбільш виражені риси каньйону. Тут знаходиться 26 населених пунктів, де була досліджена трипільська культура.

Дністровський каньйон Карта

Коментарі